Ztráta zaměstnání před důchodem

Dotaz

29. 5. 2015
Ztráta zaměstnání před důchodem

Dobrý den, nar. jsem se 22.12.1957, mám 1 dítě. Celý život jsem pracovala, teď mi hrozí ztráta zaměstnání. Poraďte mi, jak mám postupovat a kdy mám nárok na předčasný důchod. Děkuji.

Odpověď

Petr Gola 30.5.2015

Dobrý den,

 

protože jste ročník narození 1957 a vychovala jste jedno dítě, tak je Váš řádný důchodový věk 62 let a 2 měsíce. Do řádného důchodu můžete tedy, jestli dobře počítám, odejít 22. 2. 2020. Do předčasného důchodu můžete odejít nejdříve tři roky před dosažením řádného důchodového věku, tedy 22. 2. 2017.

 

S ohledem na výši Vašeho starobního státního důchodu by bylo pro Vás ideální pracovat až do dosažení řádného důchodového věku. Jestliže tedy ztratíte zaměstnání, tak je vhodné co nejdříve najít novou práci. S ohledem na výši Vašeho důchodu by bylo vhodné případně přijmout i hůře placenou práci až do dosažení důchodového věku, pokud by ovšem i taková možnost vůbec byla.

 

Jestliže nebude možné si najít novou práci, tak budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 11 měsíců. Těchto 11 měsíců byste byla finančně zajištěna prostřednictvím podpory v nezaměstnanosti. I v tomto případě byste však ještě nemohla odejít do předčasného důchodu, neboť by Vám několik měsíců chybělo. Až do možnosti odchodu do předčasného důchodu byste byla po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti odkázána pouze na případné sociální dávky.

 

Při odchodu do předčasného důchodu Vám doporučuji odejít do předčasného důchodu nejdříve 1 080 dní před dosažením řádného důchodového věku a nikoliv přesně 3 roky. Důvodem je skutečnost, že se krácení u předčasného důchodu provádí za každých 90 dní předčasnosti. Při odchodu do předčasného důchodu přesně o 3 roky dříve byste měla zbytečně vyšší krácení za předčasnost než při odchodu do předčasného důchodu o 1 080 dní dříve.

 

S pozdravem

 

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře