Zvýšení důchodu

Dotaz

27. 4. 2013
Zvýšení důchodu

Jsem od roku 1999 v důchodu a od r. 2002 do r. 2006 jsem vykonávala funkci uvolněného starosty obce. Od r. 2006 doposud
( volební období končí v r. 2014) vykonávám funkci neuvolněného místostarosty. Zajímalo by mne, zda si mohu požádat o přepočet důchodu. Děkuji

Odpověď

Petr Gola 29.4.2013

Dobrý den,

 

pravděpodobně máte na mysli možnost požádat si o zvýšení důchodu. Jestliže nyní pobíráte státní starobní důchod a současně pracujete a ze svého příjmu odvádíte důchodové pojištění (např. tato podmínka není splněna např. u čestné funkce bez nároku na odměnu), tak máte možnost požádat si o zvýšení důchodu.

 

Občané, kteří vykonávají výdělečnou činnost (podnikají nebo pracují) a ze svého příjmu řádně odvádí důchodové pojištění, mají nárok na zvýšení důchodu. Starobní důchod se zvyšuje za každých 360 kalendářních dní o 0,4 % výpočtového základu. Po 360 dnech je možné požádat o zvýšení důchodu pouze, když výdělečná činnost skončila. Jestliže výdělečná činnost trvá nepřetržitě, potom nárok na zvýšení důchodu vzniká až po dvou letech.

 

Do doby pro zvýšení důchodu se však započítává doba od roku 2010, dřívější roky se pro účely možnosti zvýšení důchodu nezapočítávají. O zvýšení důchodu je nutné si požádat na místně příslušné OSSZ, automaticky se zvýšení důchodu neprovádí.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře