Zvýšení důchodu

Dotaz

12. 8. 2014
Zvýšení důchodu

OSVČ pobírá důchod a bude pracovat. Má výše zisku vlív na navýšení důchodu nebo se přepočítává procentně již vypočítaný důchod bez ohledu na příjem pouze za odpracované roky?

Odpověď

Petr Gola 12.8.2014

Dobrý den,

 

kdo současně pobírá důchod a odvádí ze svého příjmu v důchodu důchodové pojištění, ten má nárok na zvýšení starobního důchodu. Pro účely zvýšení důchodu se započítává doba od roku 2010.

 

Řádný starobní důchod se zvyšuje o 0,4 % výpočtového základu za každých 360 kalendářních dní výdělečné činnosti. Z výdělečné činnosti musí být odváděno důchodové pojištění.

 

Při nepřetržitém výkonu výdělečné činnosti v řádném důchodu je možné o zvýšení důchodu zažádat nejdříve po dvou letech. Po dalších dvou letech je možné opět si zažádat o zvýšení důchodu.

 

Kdo výdělečnou činnost ukončil, ten si může požádat o zvýšení důchodu již po 360 dnech výdělečné činnosti.

 

Do 360 dní se však nezapočítávají např. dny pracovní neschopnosti, s tím je potřeba počítat. Důchod se nezvyšuje automaticky, je nutné si o zvýšení zažádat na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení).

 

Rozhodující pro zvýšení důchodu z důvodu výdělečné činnosti (práce nebo samostatné výdělečné činnosti) v důchodu je výkon činnosti po stanovenou dobu, ze které je řádně odváděno důchodového pojištění, nikoliv výše příjmu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře