Zvýšení invalidity a důchod

Dotaz

20. 1. 2014
Zvýšení invalidity a důchod

dobrý den
chtěla bych vědět proč,když mi byl přiznán druhý st.inv.důchodu z prvního.který pobírám od roku 2008, nebyla přidána ani koruna….je mi 57l,mám dvě děti…dostala jsem výpověď za 20ti letou práci ošetřovatelky v nestátním domově důchodců po pracovním úraze…nechápu,proč jsem tedy o zvýšení invalidity z 1 na 2 žádala
( bylo mi vyhověno až po odvolání) a ani koruna navíc… obvodní či posudková lékařka mi nebyla schopna odpovědět…podobný dotaz jsem tu nenašla…moc děkuji za odpověď

Odpověď

Petr Gola 20.1.2014

Dobrý den,

 

při změně invalidity se automaticky přepočítává i invalidní důchod. Jestliže ve Vašem případě došlo ke zvýšení invalidity z prvního na druhý stupeň, potom se zvýší procentní výměra Vašeho invalidního důchodu prvního stupně 1,5krát a základní výměra důchodu (v roce 2014 ve výši 2 340 Kč) zůstane stejná. V některých případech se však postupuje dle přechodných ustavení zákona, jestli jsou splněny zákonné podmínky tohoto ustanovení a vznikl nárok na částečný důchod a při kontrolní prohlídce  je zjištěna invalidita druhého stupně, potom náleží invalidní důchod v dosavadní výši. I tato varianta mohla ve Vašem případě nastat.

 

Samozřejmě celý tento proces vyžaduje určitou povinnou zákonnou administrativu a ke zvýšení důchodu dochází v zákonné lhůtě po zvýšení stupně invalidity posudkovým lékařem místně příslušné OSSZ.

 

Nevím, kdy ke zvýšení stupně invalidity došlo a nevím tedy, jak dlouho celá záležitost trvá. Zvýšení stupně invalidity však skutečně znamená i vyšší invalidní důchod. V případě, že celá záležitost trvá déle, tak Vám doporučuji kontaktovat pracovnici OSSZ, která má Váš případ na starosti, abyste měla jistotu, že vše probíhá v souladu se zvýšením stupně invalidity nebo že jsou splněny zákonné podmínky a invalidní důchod se zvyšovat nebude. Pro přesné rozhodnutí je potřeba znát celý časový sled událostí.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře