Zvýšení stupně invalidity

Dotaz

9. 12. 2013
Zvýšení stupně invalidity

Dobrý den.Mám inv. důchod 1.stupně na páteř,nyní mi našli ještě diagnosu Menier.Jsou to veliké motolice se zvracením 2-3krát do týdne.Je mi 56let a lékař tvrdí,že je to trvalý stav.Mám nárok na zvednutí bodového ohodnocení anebo celého inv. důchodu?Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 9.12.2013

Dobrý den,

 

o stupni invalidity rozhoduje pouze posudkový lékař OSSZ, samozřejmě v návaznosti na zdravotní dokumentaci. Při určování stupně invalidity postupuje při určování zdravotních komplikací v souladu s vyhláškou č. 359/2009 Sb. kde jsou jednotlivé zdravotní problémy obodované, zpravidla v určitém rozmezí. Proto nejsem schopen určit, zdali Vámi popsané zdravotní problémy budou dostačující pro přiznání invalidity vyššího stupně.

 

Posudkový lékař OSSZ tedy postupuje u každého občana individuálně, přičemž se řídí při určení poklesu pracovní schopnosti zmíněnou „vyhláškou o posuzování invalidity“, kde jsou uvedeny desítky zdravotních postižení v každé z několika uvedených kapitol. Poklesem se rozumí schopnost vykonávat výdělečnou činnost z důvodu omezení tělesných, smyslových a duševních schopností z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. U invalidního důchodu prvního stupně se jedná o pokles pracovní schopnosti o 35 % až 49 %, u druhého stupně o 50 % až 69 % a u invalidního důchodu třetího stupně o nejméně 70 %.

 

Každý případ je však individuální, neboť posouzení celkového zdravotního stavu nelze dát do jednoznačných tabulek. Rozhodně Vám však vzhledem k novým zdravotním komplikacím doporučuji učinit na místně příslušné OSSZ potřebné administrativní úkony, aby byla provedena lékařská prohlídka lékařem posudkové služby. Na základě uvedené lékařské prohlídky může být případně na základě nových zdravotních problémů přiznána invalidita vyššího stupně. Při změně invalidity by se zvýšil invalidní důchod automaticky.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře