Datum přiznání invalidního důchodu

Dotaz

1. 5. 2014
Datum přiznání invalidního důchodu

Dobrý den, můžete mi prosím poradit? V Posudku o invaliditě mám den vzniku invalidity 24.4.2014 ( důchod III. st). a do 30 dnů mám ukončit nemocenskou.
Na nemocenskou jsem nastoupila 9.7.2013, podpůrčí doba je do 23.7.2014.
Můžu si prosím dodatečně zažádat u OSSZ nebo ČSSZ o změnu data od něhož se přiznává výplata invalidního důchodu, tak abych ještě čerpala do 23.7.2014 nemocenskou?
Neuvědomuji si, že by mi byla při sepsání žádosti o invalidní důchod nabídnuta možnost návaznosti čerpat invalidní důchod až od července 2014. Vím, že neznalost neomlouvá, ale nepočítala jsem s tím, že do několika málo týdnů budu muset ukončit nemocenskou.
V červnu 2014 mám jít na kontrolu, kam jsem poslána ošetřujícím lékařem na dispenzární péči. Nechtěla bych něco uspěchat se svým zaměstnavatelem, kde mi hrozí ukončení prac. poměru a tak bych měla ještě 2 měsíce na rekonvalescenci a svoji administrativní práci bych případně poté mohla zvládnout na zkrácenou pracovní dobu.
Děkuji za radu

Odpověď

Petr Gola 2.5.2014

Dobrý den,

 

o datu přiznání invalidity rozhoduje posudkový lékař místně příslušné OSSZ na základě posouzení dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, proto nelze do invalidního důchodu odejít v libovolném termínu. Veškeré náležitosti je vhodné konzultovat s lékařem během řízení. Když v praxi dojde k situaci, že je invalidní důchod přiznán v období, kdy je vyplácena nemocenská, jako se to stalo ve Vašem případě, tak bývá invalidní důchod přiznán až po zastavení výplaty nemocenské.

 

V žádosti o invalidní důchod se uvádí datum o přiznání invalidního důchodu, v praxi se však může lišit od data přiznání invalidity posudkovým lékařem, rozhodující je datum přiznání invalidity.

 

Do 30 dní od doručení rozhodnutí ČSSZ je možné podat písemné námitky, i ohledně termínu přiznání invalidního důchodu. Tento krok je ovšem velmi důkladně promyslet a zvážit, nejedná se o jednoznačnou záležitost, vhodná je dřívější konzultace s posudkovým lékařem.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře