Zdravotní stav posuzuje posudkový lékař

Dotaz

20. 5. 2014
Zdravotní stav posuzuje posudkový lékař

Dobrý den,ráda bych se zeptala,když půjdu žádat o ID na OSSZ zda musím mít písemné doporučení od lékaře.Jinak vím,že musím doložit OP,rodné listy dětí,potvrzení o studiu,evidenční list důchodového pojištění a informativní osobní list důchodového pojištění.
Děkuji za odpověd

Odpověď

Petr Gola 21.5.2014

Dobrý den,

 

zdravotní stav je posouzen na základě žádosti o invalidní důchod posudkovým lékařem OSSZ. Rozhodnutí, zdali bude přiznána invalidita prvního, druhého nebo třetího stupně, je tedy v kompetenci posudkového lékaře OSSZ. Pro přiznání invalidního důchodu je následně ještě nutné splnit podmínku doby pojištění, která se liší v závislosti na věku.

 

Při podání žádosti o invalidní důchod je tedy potřeba předložit: občanský průkaz, rodné listy dětí, doklady o studiu (např. výuční list, maturitní vysvědčení, vysokoškolský diplom), případně rozhodnutí o péči, zda jste pečovala o závislou osobu či doklady o práci v cizině, evidenční list důchodového pojištění (vyžádá si OSSZ)…

 

Jednoduše je potřeba, aby veškerá doba pojištění ke dni žádosti byla „vydokladována“. Jestliže všechny údaje v IOLDP (informativním osobním listu důchodového pojištění) odpovídají skutečnosti – doba pojištění (zaměstnání – od do) a vyměřovací základy v jednotlivých letech (příjmy v jednotlivých letech) jsou v pořádku, tak bude ve Vašem případě potřeba doložit pouze dobu, která zde nebývá na IOLDP a dokládá se při žádosti o důchod. Touto dobou pojištění je právě studium, péče o dítě, péče o závislou osobu. Kdyby údaje na IOLDP nebyly v pořádku, tak by bylo nutné doložit správné údaje.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře