Péče o závislou osobu

Dotaz

29. 10. 2013
Péče o závislou osobu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, co se týče: Náhradní doby pojištění – doba péče o osobu bezmocnou, závislou, http://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/191/192/4507.html#obsah
Pečovala jsem o matku mého manžela v letech 2007-2011, kdy zemřela.
Mám 3 roky do starobního důchodu, chtěla bych se zeptat, jestli se mi doba péče bude počítat do náhradní doby, ale žádné papíry jsem nikde neposílala, mám jen nějaké papíry od ÚP -rozhodnutí, závislosti a stupni.
Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Petr Gola 30.10.2013

Dobrý den,

 

za náhradní dobu pojištění se dle zákona o důchodovém pojištění považuje osobní péče o osobu mladší 10 let, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni I (lehká závislost), nebo o osobu, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost), pokud spolu žijí v domácnosti, podmínka domácnosti se nevyžaduje, jde-li o osobu blízkou.

 

V případě, že je ve Vašem případě splněna uvedená zákonná podmínka, tak se Vám péče o závislou osobu bude při výpočtu důchodu hodnotit jako náhradní doba pojištění. Musíte se však obrátit na místně příslušnou OSSZ pro vydání rozhodnutí. Základním předpokladem samozřejmě je skutečnost, že závislost maminky Vašeho manžela byla posouzena v rámci řízení o příspěvku na péči.

 

Řízení pro vydání potřebného rozhodnutí se zahájí na základě Vašeho návrhu, je potřeba ho podat po skončení péče. Uvedené rozhodnutí se následně předkládá k žádosti o starobní důchod. Náhradní doba pojištění péče o závislou osobu se totiž dokládá tímto rozhodnutím, proto byste se měla co nejdříve, protože péče o závislou osobu již skončila, dostavit na místně příslušnou OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře