Důchodové nároky

Dotaz

Důchodové nároky

Dekuji Vam za odpoved,z ktere musim rici nejsem nijak“chytra“. Odesla jsem z republiky ve 40letech a mela odpracovano vice jak 22let. Vychovala tri deti… V nemecku jsem prvnich 5let pracovat nesmela a pak zacaly me problemy se zdravim. Mam nato i doklad od pojistovny,kolikrat jsem byla za 10let na operacich a hospitalizovana v nemocnicich…Pracovala jsem jen 90 dnu,ale dobrovolne doplatila urcitou sumu…vice jak dva roky. Neni me vubec jasne ze kdyz,jsem mohla jit do duchodu v 57 letech ,kvuli 2 rokum a par mesicum-TY jsem dobrovolne doplatila v nemecku musim cekat na NEJAKY duchod do 67let a asi 7 mesicu. Je to vubec logicke? Vice jak 10let na vic PROC? Zajima nekoho z ceho clovek zije? Romove nepracuji ve svem zivote vubec a duchod se jim vypocitava z minimalni mzdy,ktera je urcena statem-to jsem si vycetla v paragrafech.Ja ziji stale cizine po ceskych uradech chci jen jedno vypocitat castku,ktera me za odpracovane leta patri. Doufam,ze me pochopite,jak me je. Jelikoz zdrava nejsem ,nepracuji a zadne penize nikde nepobiram. Dekuji Vam za pochopeni a budu rada,kdyz me napisete radu,jak mam dale pokracovat.

Odpověď

Petr Gola 27.8.2014

Dobrý den,

 

v první řadě není v žádném případě pravda, že občanům, kteří nezískají potřebnou dobu pojištění je vypočítáván důchod z minimální mzdy. Toto tvrzení je zcela nepravdivé. Kdo nezíská potřebnou dobu pojištění, tomu není státní důchod přiznán. Získání potřebné doby pojištění a dosažení požadovaného věku – to jsou dvě základní zákonné podmínky pro přiznání státního důchodu v Česku.

 

Nyní navážu na Váš původní dotaz zodpovězený zde:

https://www.duchodovareforma.cz/poradna/zivot-v-nemecku-a-duchod-v-cesku/

 

Protože jste dle zaslaných údajů nezískala potřebnou dobu pojištění pro přiznání státního důchodu v Česku, a to ani s dobou pojištění v Německu, tak Vám nebyl starobní důchod v Česku přiznán. V předchozím dotazu píšete, že jste si o starobní důchod několikrát žádala a vše bylo vždy ČSSZ písemně zamítnuto.

 

Dle Vámi uváděných informací jste totiž nezískala potřebnou dobu pojištění. Vše ohledně potřebné doby pojištění jsem Vám vysvětlil v předchozí odpovědi. Bez získání potřebné doby pojištění nemůže být státní důchod přiznán.

 

Neznám podrobně Váš průběh pojištění. Možná však může být ve Vašem případě řešením již v minulé odpovědi uváděný institut „dobrovolného důchodového pojištění“. Bez detailní znalosti průběhu Vašeho pojištění Vám však nejsem schopen říci, zda a v jakém rozsahu můžete využít institut „dobrovolného důchodového pojištění“. Doporučil bych Vám osobní konzultaci na OSSZ, zdali je tato možnost pro Vás řešením. Rovněž můžete využít klientské centrum ČSSZ, telefon +420 257 062 869.

 

Když od roku 1990 žijete v Německu a dle informací nemáte žádný příjem, tak je vhodné se s nároky na sociální dávky obracet na německé úřady.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře