Invalidní důchod prvního stupně a sociální pojištění

Dotaz

19. 6. 2013
Invalidní důchod prvního stupně a sociální pojištění

Dobrý den,
moje známá, která pobírá částečný invalidní důchod 1.stupně si již několik let neplatí sociální pojištění. Tuto informaci, že pojištění při pobírání důchodu nemusí platit jí dal daňový poradce.Do starobního důchodu by měla odejít v r.2015 a nyní se dozvěděla,že roky,kdy neplatila pojištění se jí nebudou počítat a nárok na starobní důchod se jí tak o mnoho let posune.
Děkuji Vám za odpověď. Chvojková

Odpověď

Petr Gola 19.6.2013

Dobrý den,

 

mezi náhradní doby pojištění, kdy občan, přestože neodvádí žádné důchodové pojištění (ať už ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti), pro důchodové účely pojištění patří pouze invalidní důchod třetího stupně. Doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně patří mezi náhradní doby pojištění. Pobírání invalidního důchodu třetího stupně se tedy počítá do doby pojištění dle zákona. Naproti tomu doba pobírání invalidního důchodu prvního nebo druhého stupně mezi náhradní doby pojištění neplatí, což je případ i Vaší známé.

 

Jestliže tedy Vaše známá během pobírání invalidního důchodu prvního stupně nepracovala a neodváděla z příjmu důchodové pojištění nebo si neplatila dobrovolné důchodové pojištění, tak skutečně má nižší dobu pojištění. Více konkrétních informací Vám však nejsem schopen sdělit, protože neznám průběh pojištění Vaší známé.

 

V určitých případech může být řešením dobrovolné důchodové pojištění, které lze za určitých okolností doplatit i zpětně. Před případnou platbou dobrovolného důchodového pojištění, které je zákonem omezeno a limitováno, je však vhodné provést různé výpočty ohledně výše důchodu, která varianta je nejvýhodnější a zdali se tento krok finančně vyplatí.

 

Vaše známá by měla rozhodně svůj případ detailně prokonzultovat na OSSZ dle místa bydliště, aby věděla, jak vysokou dobu pojištění má, jaké jsou její vyměřovací základy a další potřebné údaje pro výpočet důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 5
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře