Jak je to s invalidním důchodem

Dotaz

16. 8. 2014
Jak je to s invalidním důchodem

Dobrý den, mám po operaci srdce.Byla mi vyměněna aortální chlopen za mechanickou. V září se vracím do práce. jsem doma přes půl roku. Jak to je s invalidním důchodem. Musím žádat sám, čí budu pozván po půlroce k posudkové komisi? můžu pobírat invalidní důchod a pracovat? jsem duševně pracující v bankovnictví. Děkuji za odpověd.

Odpověď

Petr Gola 17.8.2014

Dobrý den,

 

o invalidní důchod si musíte sám zažádat a splnit zákonné podmínky. Automaticky není invalidní důchod přiznán a zasílán na účet. Doporučuji Vám tedy si o invalidní důchod zažádat na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ).

 

V rámci žádosti o invalidní důchod bude posouzen Váš zdravotní stav posudkovým lékařem OSSZ. Pro přiznání invalidního důchodu je nutné splnit dvě podmínky: musí být posudkovým lékařem OSSZ přiznána invalidita prvního, druhého nebo třetího stupně a musíte získat potřebnou dobu pojištění. Jestliže jste v posledních letech pracoval, tak nebude se získáním potřebné doby pojištění problém. Občané starší 28 let musí získat dobu pojištění v rozsahu 5 let v posledních 10 letech.

 

Výše invalidního důchodu se následně liší v závislosti na přiznané invaliditě (prvního, druhého nebo třetího stupně), získané době pojištění (u invalidního důchodu se doba pojištění dopočítává) a výdělcích v produktivním životě. Čím vyšší příjmy, ze kterých bylo odváděno důchodové pojištění, vyšší doba pojištění a vyšší stupeň přiznané invalidity, tím vyšší měsíční invalidní důchod.

 

V invalidním důchodu je možné pracovat nebo vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Výše příjmu není v invalidním důchodu limitována. Vykonávána práce nebo samostatná činnost by však měla svou náročností, rozsahem a namáhavostí odpovídat Vašemu zdravotnímu stavu. Při pravidelné kontrole může být přihlédnuto k náročnosti vykonávané práce.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře