Jak se obnovuje vdovský důchod?

Dotaz

30. 7. 2014
Jak se obnovuje vdovský důchod?

Dobrý den, je mi 57 let, nárok na důchod mám 18.7.2019.
V únoru 2011 jsem ovdověla, vdovský důchod jsem brala 1 rok,
manžel rok narození 1949 pracoval v uranových dolech, byl zařazen do 1 kategorie.
Prosím o info, kdy budu mít nárok znovu na pobírání vdovského důchodu. Děkuji moc za radu a přeji pěkný den

Odpověď

Petr Gola 30.7.2014

Dobrý den,

 

ze zákona je vdovský důchod pobírán pouze jeden rok. Po uplynutí jednoho roku pouze v případě, že je splněna některá ze zákonných podmínek. Protože jste žádnou ze zákonných podmínek nesplnila, tak jste po roce již vdovský důchod nepobírala. Když je některá ze zákonných podmínek splněna v zákonné obnovovací lhůtě, tak se nárok na vdovský důchod na základě vlastní písemné žádosti obnoví. Obnova vdovského důchodu tedy neprobíhá automaticky, je nutné si o obnovu vdovského důchodu zažádat na místně příslušné OSSZ.

 

Zákonnými podmínkami jsou:

  • Péče o nezaopatřené dítě.
  • Péče o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II, III nebo IV.
  • Péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela (manželky), který žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II, III nebo IV.
  • Invalidita třetího stupně.
  • Dosažení požadovaného věku – o 4 roky nižšího než činí důchodový věk muže stejného data narození nebo dosažení vlastního důchodového věku, je-li tento důchodový věk nižší. Na nároky vzniklé před rokem 2009 (není Váš případ) stačilo ženám dosáhnout věku 58 let.

 

Protože jste ovdověla před rokem 2012, tak se na Vás vztahuje pětiletá obnovovací lhůta (v současné době je již pouze dvouletá obnovovací lhůta). Jestliže se tedy do pěti let od skončení pobírání vdovského důchodu (dle zaslaných údajů tedy do příslušného měsíce v roce 2017) splní některá ze zákonných podmínek, potom budete mít nárok na obnovu vdovského důchodu. Dle zaslaných údajů předpokládám, že se bude jednat o podmínku dosažení požadovaného věku.

 

Jestliže jste se narodila v roce 1957, tak je nutné posuzovat důchodový věk muže narozeného v roce 1957 pro uplatnění nároku na obnovu vdovského důchodu. Důchodový věk muže narozeného v roce 1957 je 63 let a 8 měsíců. Pro obnovu vdovského důchodu by bylo nutné, abyste dosáhla věku 59 let a 8 měsíců (věk o čtyři roky nižší) do pěti let od skončení pobírání vdovského důchodu.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře