Nemám příjem, proto chci do předčasného důchodu

Dotaz

2. 4. 2014
Nemám příjem, proto chci do předčasného důchodu

Dobrý den. Potřebuji od Vás radu. Od 15.4.2010 jsem na pracovním úřadě. Jsem narozena v březnu 1957. Od pracovního úřadu nedostávám již 2 roky žádné peníze. Když jsem se informovala, zda nemám nárok na nějaký příjem . odpověd zněla Ne. Protože bydlím v domě u syna, který je ženatý a má svou rodinu. Dcera se monu nežije, ale má ještě trvalé bydliště na stejné adrese. Povinost prý mají mně živit a platit za bydlení a ostatní – moje Děti!!! Je to všechno pravda? Z tohoto důvodu chci odejít do předčasného důchodu. Nevím jak mám postupovat – potřebuji poradit jak postupovat. Od 18 let pracuji, vychovala jsem dvě děti. Jsem rozvedená 4 roky – tak, že jsem sama – ale bez prostředků. Spoléhám na Vás. Děkuji.

Odpověď

Petr Gola 3.4.2014

Dobrý den,

 

nárok na podporu v nezaměstnanosti není automatický, je nutné splnit zákonné podmínky. Navíc podpora v nezaměstnanosti je vyplácena pouze po omezenou dobu. Občané do 50 let mají nárok na podporu v nezaměstnanosti po období 5 měsíců, občané od 50 let do 55 let po dobu 8 měsíců a občané starší 55 let mají nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 11 měsíců. Po uplynutí této podpůrčí doby již není podpora v nezaměstnanosti vyplácena.

 

Nárok na sociální dávky nevzniká vždy, situace je individuální a závisí na posouzení konkrétní životní situace pracovníky na úřadu práce. Posuzuje se celá řada faktorů a finanční situaci celé domácnosti.

 

Protože jste se narodila v březnu v roce 1957 a vychovala jste dvě děti, tak je Váš řádný důchodový věk 60 let a 8 měsíců. Do řádného důchodu můžete tedy odejít v listopadu 2017 (přesné datum závisí na dni narození). Do předčasného důchodu je možné odejít nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku, nejdříve tedy můžete odejít do předčasného důchodu v listopadu 2011 (opět přesné datum závisí na dni narození).

 

Při odchodu do předčasného důchodu je potřeba počítat s tím, že předčasný důchod je trvale krácení a při dosažení řádného důchodového věku se nepřepočítává. Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti. Z tohoto důvodu je lepší odejít do předčasného důchodu 1 080 dní před dosažením řádného důchodového věku než 1 095 dní. Čím dříve tedy do předčasného důchodu odejdete, tím vyšší krácení. Protože však nemáte v současné době žádný příjem, tak je předčasný důchod vhodným řešením Vaší životní situace.

 

O předčasný důchod je potřeba si písemně zažádat na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení OSSZ. S vyplněním žádosti o důchod Vám poradí příslušná pracovnice na úřadu. K žádosti o důchod si s sebou doneste občanský průkaz, rodné listy dětí, doklady o studiu (např. výuční list, maturitní vysvědčení), všechna potvrzení od úřadu práce, měla byste znát průběh všech zaměstnání (od kdy – do kdy a kde jste byla zaměstnána). Případně další doklady dokládající dobu pojištění, záleží na Vašem konkrétním průběhu pojištění.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře