Obnova vdovského důchodu

Dotaz

5. 10. 2014
Obnova vdovského důchodu

Dobrý den.
Prosím o odpovědˇ na můj dotaz. Manžel nar.1955, pobíral od r.1990 část.inv.důchod. Zemřel v roce 1995. Já jsem ročník 1958.Ovdověla jsem tedy v 37 letech.( 2 děti) Mám nárok na obnovu vdovského důchodu?
Děkuji za odpověd

Odpověď

Petr Gola 5.10.2014

Dobrý den,

 

jestli máte nebo nemáte nárok na obnovu vdovského důchodu závisí na tom, kdy Vám nárok na vdovský důchod zanikl. Ve kterém roce. Vdovský důchod je standardně pobírán pouze jeden rok a následně pouze při splnění některé ze zákonných podmínek. Protože jste ovdověla ve 37 letech a vychovala jste dvě děti, tak předpokládám, že byla ve Vašem případě splněna podmínka péče o nezaopatřené děti a vdovský důchod jste pobírála i po uplynutí jednoho roku.

 

Předpokládám, že jakmile Vaše děti přestaly být nezaopatřené, tak Vám nárok na vdovský důchod zanikl. Nevím však, ke kterému datu. Pro obnovu vdovského důchodu je nutné, aby byla splněna některá ze zákonných podmínek v zákonné lhůtě.

 

Protože Vám nárok na vdovský důchod vznikl před rokem 2012, tak se na Vás vztahuje 5letá obnovovací lhůta. A protože Vám nárok na vdovský důchod vznikl před rokem 2009, tak se na Vás vztahují tyto důvody:

  • péče o nezaopatřené dítě
  • peče o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),
  • péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela či zemřelé manželky, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),
  • invalidita ve třetím stupni
  • dosažení 55 let (pro nároky na vdovský důchod od 1. 1. 2010 je potřeba dosáhnou již vyššího věku, věk 55 let se na Vás vztahuje, protože jste ovdověla do konce roku 2009).

 

Pokud jste uzavřela nové manželství, tak Vám nárok na vdovský důchod zaniká.

 

Jestliže jste tedy v zákonné pětileté obnovovací lhůtě dosáhla věku 55 let nebo splnila některou jinou zákonnou podmínku, potom budete mít nárok na obnovu vdovského důchodu. K obnově však nedochází automaticky, je nutné si na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení) písemně zažádat.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře