Obnova vdovského důchodu

Dotaz

24. 3. 2014
Obnova vdovského důchodu

Dobrý den,ovdověla jsem 2.12.2012 rok jsem pobírala vdovský důchod.Mám dvě dospělé děti.Budu mít nárok na obnovení důchodu,jsem narozena 10.5.1956 děkuji za odpověd

Odpověď

Petr Gola 24.3.2014

Dobrý den,

 

standardně je vdovský důchod pobírán pouze jeden rok, po uplynutí jednoho roku pouze v případě, že je splněna některá ze zákonných podmínek. Zákonnými podmínkami jsou:

 

a) péče o nezaopatřené dítě

b) péče o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II, III nebo IV

c) péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela (manželky), který žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II, III nebo IV

d) invalidita třetího stupně

e) dosažení požadovaného věku – dosažení věku o 4 roky nižšího než činí důchodový věk muže stejného data narození nebo dosažení vlastního důchodového věku, jeli tento důchodový věk nižší.

 

Protože jste po uplynutí jednoho roku žádnou ze zákonných podmínek nesplnila, tak Vám nárok na vdovský důchod v prosinci 2013 zanikl.

 

Když je některá z výše uvedených zákonných lhůt splněna v zákonné obnovovací lhůtě splněna, potom se nárok na vdovský důchod obnoví. Od roku 2012 je obnovovací lhůta pouze dvouletá. O obnovu vdovského důchodu je potřeba si zažádat, automaticky se vdovský důchod neobnovuje.

 

Abyste splnila podmínku e) – dosažení požadovaného věku, tak je nutné abyste v obnovovací lhůtě dosáhla věku o 4 roky nižšího než činí důchodový věk muže narozeného v roce 1956. Důchodový věk muže narozeného v roce 1956 činí 63 let a 6 měsíc, po odečtení 4 let, je tedy nutné, abyste dosáhla v obnovovací dvouleté lhůtě věku 59 let a 6 měsíců. Váš řádný důchodový věk je 60 let a 4 měsíců (jste ročník narození 1956 a vychovala jste dvě děti). Uplatníte tedy pro obnovu vdovského důchodu první variantu – 59 let a 6 měsíců.

 

Jestli dobře počítám, tak uvedeného věku 59 let a 6 měsíců dosáhnete 10. 11. 2015. Dle zaslaných informací byste měla věkovou podmínku splnit v zákonné dvouleté obnovovací lhůtě po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod, dřívější nárok na vdovský důchod Vám dle zaslaných informací zanikl v prosinci 2013.

 

Po dosažení výše uvedeného věku si budete muset o obnovu vdovského důchodu zažádat na místně příslušné OSSZ. Automaticky se Vám vdovský důchod neobnoví.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře