Odchod do důchodu

Dotaz

23. 7. 2015
Odchod do důchodu

Dobrý den, jak se řeší odchod do důchodu, pokud pracuji na DPP? Jsem r.58 ,schází mi 3 roky do starobního důchodu.Mam mzdu minimální. Děkuji

Odpověď

Petr Gola 23.7.2015

Dobrý den,

 

jestliže jste ročník 1958, tak můžete do předčasného důchodu odejít nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku. Čím dříve do předčasného důchodu odejdete, tím nižší státní důchod budete mít, s tím je potřeba počítat. Předčasný důchod je trvale krácený a při dosažení řádného důchodového věku se nepřepočítává. Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti.

 

Protože pracujete na základě dohody o provedení práce, tak závisí, zdali se Vám bude tato práce hodnotit pro výpočet důchodu, jestli ze své odměny odvádíte sociální (důchodové) pojištění. Když je měsíční odměna 10 000 Kč a méně, tak se z měsíční odměny sociální pojištění a zdravotní pojištění neplatí.

 

S ohledem na měsíční výši státního důchodu je nejlepší odejít až do řádného starobního důchodu. Řádný starobní důchod je vždy vyšší než předčasný důchod. V některých životních situacích může být však řešením i odchod do předčasného důchodu.

 

V řádném důchodu je možné si libovolně přivydělat. V předčasném důchodu je možné mít pouze příjem, který nezakládá účast na sociálním (důchodovém) pojištění. Tato podmínka je splněna např. právě při práci na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou 10 000 Kč a méně.

 

O důchod je nutné si vždy písemně zažádat na předepsaném formuláři na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení). K žádosti o důchod je potřeba donést i např. tyto doklady: občanský průkaz, rodné listy dětí, doklady o studiu (např. výuční list, maturitní vysvědčení, vysokoškolský diplom), znát detailně průběh pojištění (zaměstnání od do), případně všechna potvrzení od úřadu práce plus další doklady v závislosti na průběhu pojištění (např. doklady prokazující dobu péče o závislou osobu).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře