Péče o blízkou osobu

Dotaz

Péče o blízkou osobu

Dobry den chtěla bych se zeptat memu synovi bude 18.unora 18let, mam na nej peci o osobu blizkou a zajímalo by mne jestli tu peci ještě v unoru dostanu.A ještě bych se chtěla zeptat jak mam postupovat o zazadani jemu na duchod a ja o opatrovníka.Jeste ho chceme zbavit svepravnosti.Kdy si tak mam zažádat o to vse?

Odpověď

Petr Gola 5.11.2014

Dobrý den,

 

dle § 13 zákona o sociálních službách (108/2006 Sb.) platí, že splňuje-li oprávněná osoba podmínky nároku na příspěvek o péči jen po část kalendářního měsíce, tak náleží příspěvek na péči ve výši, v jaké náleží za kalendářní měsíc.

 

Žádost o invalidní důchod na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) podává občan sám nebo za něj žádost o invalidní důchod podává jeho opatrovník. S veškerou potřebnou administrativou spojenou s vyřízením žádosti o invalidní důchod by následně poradila příslušná pracovnice OSSZ dle konkrétní situace a průběhu pojištění.

 

Nesvépravnost je přiznána na základě soudního rozhodnutí. Zbavit Vašeho syna svéprávnosti můžete podáním návrhu na Váš místně příslušný soud. K takovému návrhu je potřeba lékařské osvědčení, na základě něhož by bylo možné o nesvéprávnost na soud žádat. Konečné rozhodnutí má však soud. Proběhnou samozřejmě přezkumy soudním znalcem. V návrhu byste se uvedla jako opatrovník, aby Vás soud v případě rozhodnutí o nesvéprávnosti mohl ustanovit opatrovníkem. Na doplnění uvedu, že nesvéprávným by se Váš syn stal až od pravomocného soudního rozhodnutí.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře