Péče o maminku a důchod

Dotaz

1. 10. 2014
Péče o maminku a důchod

Dobrý den,Prosím vás starám se od 2003 o maminku, přispěvek 4stupě, předtím jsem pracovata, ročník 1957 a mám 3 děti. Budu mít vůbec nějaký důchod? Děkuji.

Odpověď

Petr Gola 1.10.2014

Dobrý den,

 

protože jste narozena v roce 1957 a vychovala jste tři děti, tak je Váš řádný důchodový věk 59 let a 4 měsíce. Do předčasného důchodu můžete odejít 3 roky před dosažením řádného důchodového věku.

 

Dle zaslaných informací splníte potřebnou dobu pojištění pro přiznání starobního důchodu a budete mít důchod. Jeho výše bude záviset jednak na celkové získané době pojištění a na příjmech v letech od roku 1986, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění. Protože tyto informace neznám, tak Vám nemohu sdělit ani orientační výši důchodu.

 

Do doby pojištění ovlivňující výši důchodu se započítávají nejenom odpracované roky, ale rovněž náhradní doby pojištění (ve Vašem případě péče o dítě do 4 let věku a péče o závislou osobu).

 

Mezi náhradní dobu pojištění patří doba péče o blízkou osobu nebo osobu žijící ve společné domácnosti závislou na péči druhé osoby ve II., III. nebo IV. stupni závislosti.

 

Doba péče o závislou osobu se prokazuje při sepisování žádosti o důchod rozhodnutím OSSZ (Okresní správě sociálního zabezepčení) o době a rozsahu péče. Řízení o rozhodnutí se přitom zahahuje na základě návrhu podaného nejpozději do dvou let od skončení péče, je možné řízení zahájit i během péče, když se v této době podává žádost o starobní důchod. Dobu péče si tedy musít před podáním žádosti o starobní důchod vyřídit. Doba péče o dítě do 4 let věku se prokazuje rodným listem dítěte při podání žádosti o důchod.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře