Podání žádosti o důchod

Dotaz

20. 3. 2014
Podání žádosti o důchod

Hezký den přeji.
Chci Vám touto cestou poděkovat za naprosto vyčerpávající odpovědi na mé dotazy týkající se tzv. předdůchodu a též předčasného důchodu. Děkuji také za zaslání informativní tabulky s přibližným krácením důchodu předčasného, v případě odchodu o 2 roky dříve. Zajímala by mne ještě jedna okolnost, a to – kdy si včas zažádat o důchod předčasný, když bych chtěl ukončit pracovní poměr v měsíci září, kdy dovrším 61 let věku. O informativní list důchodového pojištění jsem již tento měsíc (začátkem března) zažádal a dle „netu“ bych jej měl obdržet do 90 dnů. Jednoduše řečeno – jak dlouhá doba uplyne od podání žádosti do přiznání předčasného důchodu. S pozdravem Jiří D.

Odpověď

Petr Gola 20.3.2014

Dobrý den,

 

vyřízení žádosti o důchod je individuální záležitostí, může trvat různě dlouho v závislosti na složitosti v konkrétním případě.

 

Ze zákona je možné žádat o důchod nejdříve 4 měsíce přede dnem, od kterého se žádá o přiznání důchodu (předčasného důchodu nebo řádného starobního důchodu). Dřívější žádost o důchod je buď přerušena nebo je celé řízení o důchod zastaveno, v závislosti na čase podání žádosti.

 

O důchod si tedy požádejte nejdříve 4 měsíce přede dnem, od kterého chcete, aby Vám byl přiznán důchod.

 

Na doplnění uvedu, že je možné žádat o důchod i zpětně, kdy je důchod doplacen. Žádat zpětně je možné ale pouze o starobní důchod. O předčasný důchod není možné žádat zpětně.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře