Pokles důchodu při předčasném důchodu

Dotaz

28. 5. 2014
Pokles důchodu při předčasném důchodu

Dobrý den chtěla bych odejít do předčastného důchodu ze zdravotních důvodů je mi 55 let narodila jsem se 10:12:1957 mám odpracováno 36 let a vychovala jsem 2 děti,htěla bych se dozvědět co mám pro to udělat a jaké jsou pro mne nejvýhodnělší pdminky děkuji.

Odpověď

Petr Gola 28.5.2014

Dobrý den,

 

protože jste narozena v roce 1957 a vychovala jste 2 děti, tak je Váš řádný důchodový věk 60 let a 8 měsíců, do řádného důchodu můžete tedy odejít 10. 8. 2018. Do předčasného důchodu můžete odejít nejdříve o 3 roky dříve, tedy 10. 8. 2015.

 

V současné době tedy ještě do předčasného důchodu odejít nemůžete, nejdříve až v létě příštího roku. V případě, že budete chtít odejít do předčasného důchodu v příštím roce, tak si standardně písemně zažádáte na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení) o starobní důchod. Donesete si občanský průkaz, doklady o studiu, rodné listy dětí, případně další doklady prokazující dobu pojištění (např. při péči o bezmocnou osobu, evidence na úřadu práce apod.), na místně příslušné OSSZ by Vám v případě problémů poradila příslušná pracovnice.

 

Čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení a nižší předčasný důchod, s tím je potřeba počítat. V případě, že Vás však současná práce příliš zmáhá a máte zdravotním problémy, potom může být předčasný důchod vhodným řešením Vaší životní situace.

 

Protože jste starší 55 let, tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 11 měsíců. Proto bych Vám doporučil odchod do předčasného důchodu až po vyčerpání podpůrčí doby na úřadu práce, tedy až po 11 měsících v evidenci na úřadu práce. Předčasný důchod budete mít následně vyšší ze dvou důvodů: získáte vyšší dobu pojištění (pobírání podpory v nezaměstnanosti se započítává do doby pojištění) a současně budete mít nižší krácení předčasného důchodu.

 

Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti. Při odchodu do důchodu přesně o 3 roky před dosažením řádného důchodového věku je tedy krácení důchodu vyšší než při odchodu do důchodu přesně o 1 080 dní, přestože se jedná o pár dní. Proto Vám doporučuji odejít do předčasného důchodu nejdříve 1 080 dní před dosažením řádného důchodového věku.

 

Krácení u předčasného důchodu je nejvyšší od 721. kalendářního dne před dosažením řádného důchodového věku. Za období prvních 360 kalendářních dní činí krácení 0,9 % z výpočtového základu. Za období od 361. kalendářního dne do 720. kalendářního dne činí krácení 1,2 % z výpočtového základu. Za období od 721. kalendářního dne činí krácení 1,5 % z výpočtového základu. Jestliže byste odešla tedy do předčasného důchodu až 720 dní před dosažením řádného důchodového věku, potom by bylo krácení za předčasnost znatelně nižší.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře