Práce v invalidním důchodu

Dotaz

2. 6. 2014
Práce v invalidním důchodu

Dobrý den, mám dotaz. Je mi 31 let a ve 3 měsících jsem prodělal operaci srdce. Letos, 18.2.2014, jsem podstoupil druhou operaci a byla mi operávana aortál í chlopen a nahrazena mechanickou protézou. jsem již 4 mšsíc doma a lékaři mě straší invalidním důchodem. Jsem duševně pracující a pokud by mi byl přiznán invalidní důchod, mohu nadále pracovat, jako do operace na plný úvazek?
děkuji za odpověd.

Odpověď

Petr Gola 3.6.2014

Dobrý den,

 

v invalidním důchodu může být vykonávána výdělečná činnost, ať už v zaměstnaneckém poměru nebo formou samostatné výdělečné činnosti, vykonávaná činnost by však měla odpovídat aktuálnímu zdravotnímu stavu. Výdělek není v invalidním důchodu omezen.

 

Protože doba pobírání invalidního důchodu prvního a druhého stupně nepatří mezi náhradní doby pojištění, což je důležité pro výpočet starobního důchodu, tak se při pobírání invalidního důchodu prvního nebo druhého stupně i předpokládá, že bude vykonávána výdělečná činnost. Mezi náhradní dobu pojištění patří pouze doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně.

 

Na doplnění uvedu, že invalidní důchod není přiznán automaticky, o invalidní důchod si musíte písemně zažádat na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). V rámci podané žádosti bude zhodnocen Váš zdravotní stav posudkovým lékařem OSSZ. Výše invalidního důchodu závisí na přiznaném stupni invalidity posudkovým lékařem (prvního, druhého nebo třetího stupně), čím vyšší stupeň invalidity, tím vyšší invalidní důchod, dále výše invalidního důchodu závisí na výdělcích a získané době pojištění (doba pojištění se dopočítává).

 

Vzhledem k doporučení Vašich ošetřujících lékařů Vám doporučuji si o invalidní důchod zažádat, jestliže jste pracoval, tak byste neměl mít problém se splněním zákonné podmínky a získal jste potřebnou dobu pojištění (5 let v posledních 10 letech) pro přiznání invalidního důchodu. I v invalidním důchodu je možné mít vlastní příjem z práce nebo podnikání.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře