Přiznání invalidního důchodu

Dotaz

9. 3. 2014
Přiznání invalidního důchodu

Dobry den mam otasku pracuju v Nowacu us pomalu 10.let a tet je to asi pomalu tak Rok co sem po operaci Kicelniho Kloubu a zadam o Inavalidni Duchod a nevim jak k tomu mam dosahnout mohla bych teda dostat nejakou radu ? dekuju.

Odpověď

Petr Gola 9.3.2014

Dobrý den,

 

pro přiznání invalidního důchodu prvního, druhého nebo třetího stupně je zapotřebí splnit zákonné podmínky  – musí být posudkovým lékařem OSSZ přiznána invalidita prvního, druhého nebo třetího stupně a současně musí být získána potřebná doba pojištění.

 

Posouzení zdravotního stavu je plně v kompetenci posudkového lékaře, který samozřejmě přihlédne ke zdravotní dokumentaci.

 

Potřebná doba pojištění se liší dle věku.  Občané do 20 let méně než 1 rok pojištění, od 20 let do 22 let 1 rok pojištění, od 22 let do 24 let 2 roky pojištění, od 24 let do 26 let 3 roky pojištění, od 26 let do 28 let 4 roky pojištění a nad 28 let 5 let pojištění. Občané starší 38 let věku mohou získat 10 let pojištění v posledních 20 letech. Jestliže pracuje nepřetržitě posledních 10 let, tak potřebnou dobu pojištění splňujete.

 

Invalidní důchod není přiznán automaticky, při zdravotních problémech je potřeba si podat žádost o invalidní důchod na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), proto Vám doporučuji osobní návštěvu na OSSZ dle Vašeho bydliště a podání písemné žádosti o invalidní důchod. V rámci žádosti o důchod bude následně posouzen zdravotní stav. Při podání písemné žádosti je potřeba předložit občanský průkaz, doklady o studiu, doklady prokazující zaměstnání, rodné listy dětí, dobu případné evidence na úřadu práce, popřípadě další doklady.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře