Rusko-český důchod

Dotaz

29. 10. 2013
Rusko-český důchod

Dobrý den, občan Ruské federace, narozen 16.10.1958, v Česku trvalý pobyt již 15 let. Jsem bývalý voják z povolání SPECNAZ-Kazachstán.V Kazachstánu i v Rusku jsem pracoval nepřetržitě na růz. pozicích-krejčí, řidič, mistr, těžba ropy,+speciální akce pro vojsko v Afghanistánu, rentu od ruské armády nedostávám,(mám jen medaili od prezidenta), po přestěhování z Kazachstánu do Ruska mě odkázali na kazašské úřady, ale tam jsem již nežádal, protože jsem odjel za rodinou do Čech. V Česku mám na ofic. pracovní poměr odpraoováno 9 let,jinak brigády, 1 rok na úřadu práce.Mám nárok na důchod z ruské strany a na rentu jako major ve výslužbě?A kde si mohu požádat? české úřady mě vyloženě vyhazují ze dveří a nechtějí mi poradit.. Mohu žádat také o důchod v Česku a co k tomu potřebuji?. Děkuji za pomoc, Vilisov.

Odpověď

Petr Gola 29.10.2013

Dobrý den,

 

při práci ve více zemích světa je přiznání nároku na důchod a výpočet důchodu komplikovanější. Závisí především na mezinárodních smlouvách. Rusko není členem EU, proto se ve Vašem případě nedá aplikovat legislativa EU.

 

Dle současné úpravy tak vznikne občanovi, který přesídlí z Ruska do Česka nárok na důchod v Česku pouze ze předpokladu, že se splní podmínky pro přiznání důchodu dle české legislativy. Pro přiznání důchodu v Česku je potřeba dosáhnout důchodového věku a získat potřebnou dobu pojištění (např. v roce 2013 je nutné získat 29 let pojištění). V případě uplatnění žádosti do konce roku 2008, kdy platila „Dohoda o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou a Ruskou federací“ bylo možné hodnotit i dobu pojištění získanou v Rusku.

 

Smlouva však přestala k 31. 12. 2008 platit, proto když od 1. ledna 2009 uplatní občan žádost o důchod, tak již nelze podmínky uvedené v „dohodě“ aplikovat a započítat dobu pojištění v Rusku. Nová smlouva mezi Českem a Ruskem v oblasti sociálního zabezpečení byla uzavřena dne 8. 12. 2011, prozatím však tato smlouva nevstoupila v platnost, probíhá ratifikační proces.

 

Jestli splňujete podmínky pro přiznání renty, výsluhy z Ruska, to Vám nejsem schopen odpovědět, protože neznám detailně Váš případ.

 

Protože v současné době, kdy neplatí mezi Českem a Ruskem smlouva, nesplňujete podmínku doby pojištění, tak je ve Vašem případě nutné vyčkat do doby, než vstoupí v platnost nová smlouva.

 

Protože jste ročník narození 1958, tak je dle české legislativy Váš důchodový věk 63 let a 10 měsíců. Do řádného důchodu můžete odejít při získání potřebné doby pojištění až 16.8.2022. Do uvedeného data bude pravděpodobně situace ohledně vzájemné mezinárodní smlouvy vyřešena.

 

Jenom na doplnění uvedu, že v Česku má občan na důchod i nárok v případě, že získá dobu pojištění 20 let (po roce 2013) a dosáhne věku o 5 let vyššího než je důchodový věk muže stejného data narození.

 

S pozdravem

 

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře