Snížení stupně invalidity

Dotaz

Snížení stupně invalidity

Dobrý den chtěla bych se zeptat jaké důvody jsou ke snížení stupně částečného důchodu?Do dnes jsem byla ve druhém stupni a po kontrole na posudkové komisi mě dali do prvního.Jsem po operaci páteře mám danou dézu mám omezený pohyb nic se skoro nezměnilo a tak prosím nějaké vysvětlení.Děkuji za odpověd.

Odpověď

Petr Gola 27.11.2013

Dobrý den,

 

invalidita prvního, druhého i třetího stupně je přiznána posudkovým lékařem OSSZ v souvislostí s žádostí o invalidní důchod, jestliže zdravotní stav poklesne nejméně o 35 % (u invalidity prvního stupně). Poklesem se rozumí schopnost vykonávat výdělečnou činnost z důvodu omezení tělesných, smyslových a duševních schopností z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu.

 

Stupeň invalidity se přitom nepřiznává „na pořád“, po určité době je nutné se dostavit na kontrolní prohlídku. Termín opětovné kontrolní prohlídky je u každého případu individuální, může být po roce nebo třeba po třech letech. Při zlepšení zdravotního stavu je možné, že se sníží invalidita a tím i se sníží invalidní důchod, jako se to stalo ve Vašem případě. Posouzení zdravotního stavu je výlučně v kompetenci posudkového lékaře OSSZ. Posudkový lékař si vyžádá zdravotní dokumentaci. O přiznání stupně invalidity rozhoduje tedy výlučně posudkový lékař OSSZ.

 

Posudkový lékař posuzuje zdravotní stav individuálně, přičemž jednotlivé zdravotní problémy jsou „obodované“ ve vyhlášce č. 359/2009 Sb. V této vyhlášce je uvedena procentní míra poklesu pracovní schopnosti dle jednotlivých problémů. V příloze „vyhlášky o posuzování invalidity“ jsou uvedeny desítky zdravotních postižení v každé z několika kapitol, míra poklesu pracovní schopnosti je zpravidla uvedena rozpětím. Vyhlášku je možné prostudovat např. zde:  http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-359. Každý případ je však individuální a vždy záleží na konkrétním zdravotním stavu a jeho posouzení posudkovým lékařem.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře