Starobní důchod z invalidního

Dotaz

5. 1. 2015
Starobní důchod z invalidního

Můj manžel se narodil 1950, je již necelých 15 let v inv.důchodě III°,v březnu 2014 měl již důchodový věk.Je dobré si nechat propočítat invalidní důchod,jaká bude přibližně výše důchodu, nyní má invalidní důchod 8287 Kč

Odpověď

Petr Gola 6.1.2015

Dobrý den,

 

řádný důchodový věk muže narozeného v roce 1950 je 62 let a 6 měsíců. Invalidní důchodci si mohou při dosažení řádného důchodového věku požádat o starobní důchod, přičemž nemusí mít strach, že si finančně pohorší.

 

V případě, že vzniká nárok na starobní důchod i invalidní důchod, tak se vyplácí vyšší důchod. Když vyjde starobní důchod vyšší než je současný invalidní důchod, tak se pobírá vypočtený starobní důchod. Jestliže je vyšší pobíraný invalidní důchod, tak se bude nadále pobírat invalidní důchod a starobní důchod nebude přiznán. Pobíraný invalidní důchod se následně v 65 letech „přetransformuje“ na starobní důchod ve stejné výši.

 

Protože není možné si žádostí o starobní důchod finančně pohoršit, tak je vhodné si při dosažení řádného důchodového věku o starobní důchod požádat.

 

Invalidní důchod III. stupně se počítá obdobně jako starobní důchod, proto není zpravidla mezi pobíraným invalidním důchodem III. stupně a výší starobního důchodu velký finanční rozdíl. Jiná situace může být u invalidního důchodu prvního a druhého stupně, které jsou citelně nižší než invalidní důchod třetího stupně.

 

Výši starobního důchodu nelze říci, neboť uváděný invalidní důchod III. stupně byl vypočítán již před 15 lety a následně byl každoročně valorizován. Výpočtová formule důchodu se v průběhu let měnila. Pro výpočet starobního důchodu je potřeba znát celý průběh pojištění.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře