Studium a sirotčí důchod

Dotaz

2. 5. 2015
Studium a sirotčí důchod

Dobrý den,
pobírám sirotčí důchod a dne 4.6.2015 zakončuji bakalářské studium závěrečnou zkouškou. Náleží mi tedy ještě v červnu výplata důchodu nebo ne?
Druhý dotaz se týká toho, že pokud plánuji příští školní rok nastoupit do vyššího odborného studia (nižší stupeň než bakalářské studium) prezenčně a dostanu v červnu rozhodnutí o přijetí, postačuje to k vyplácení důchodu i přes měsíc červenec a srpen, nebo mi bude důchod přiznán znovu až po zápisu v září?
Děkuji.

Odpověď

Petr Gola 2.5.2015

Dobrý den,

 

nárok na sirotčí důchod má nezaopatřené dítě nejdéle do 26 let věku. Při studiu je podmínka nezaopatřenosti splněna.

 

Dle § 23 zákona o důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb. se za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání považuje také kalendářní měsíc, v němž dítě ukončilo studium na vysoké škole, a dále kalendářní měsíc následující po kalendářním měsíci, v němž dítě ukončilo studium na vysoké škole, pokud dítě po celý tento měsíc nevykonává výdělečnou činnost zakládající účast na nemocenském pojištění.

 

Jakmile tedy nebude zákonná podmínka nezaopatřenosti splněna, tak Vám nárok na sirotčí důchod zanikne. V případě dalšího studia Vám bude na základě Vaší písemné žádosti na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení) sirotčí důchod obnoven, nejdéle však do 26 let věku.

 

Soustavná příprava dítěte na budoucí povolání na střední škole (nebo vyšší odborné škole) začíná nejdříve od počátku školního roku prvního ročníku školy. Soustavná příprava dítěte na budoucí povolání na vysoké škole začíná nejdříve dnem, kdy se dítě stává studentem vysoké školy.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře