Žádost mladistvého o invalidní důchod

Dotaz

6. 4. 2015
Žádost mladistvého o invalidní důchod

Dobrý den,
Před 4 roky jsem začínala mít ploché nohy, postupem času se mi dostavila skolióza a kyfóza. Na nohou pod kotníkem mi vyrostl výrůstek a to samé u palce, když se do toho praštím je to takovou ztupělá, nepříjemná bolest. Už jsem byla 4krát na rehabilitace jak s nohama tak i s páteří. Lékař mi naznačil, že mi nedá razítko do práce. Za 5 měsíců budu mít 18 let a chtěla bych se zeptat jestli si mám o invalidní důchod zažádat hned po ukončení školy? Nemůžu dlouho stát na nohou nebo mě začnou bolet kolena a nemůžu zvedat těžké věci, nebo být dlouho v předklonu. Je to hrozná bolest. Děkuji.

Odpověď

Petr Gola 7.4.2015

Dobrý den,

 

žadatel o invalidní důchod musí splnit dvě zákonné podmínky: musí být uznán invalidním posudkovým lékařem místně příslušné OSSZ a musí získat potřebnou dobu pojištění. Občané mladší 20 let musí získat dobu pojištění v rozsahu méně než jeden rok. O invalidní důchod se žádá písemně na předepsaném formuláři na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení).

 

Pro účely splnění podmínky potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod se za dobu pojištění považuje rovněž doba studia na střední nebo vysoké škole v České republice, a to před dosažením 18 let věku, nejdříve však po ukončení povinné školní docházky, a po dosažení věku 18 let po dobu prvních 6 let tohoto studia. Při splnění  zákonných podmínek je možné si o invalidní důchod zažádat již před dosažením 18 let věku.

 

Velmi zjednodušeně lze říci, že vypočtený invalidní důchod mladistvých nemůže být nižší než invalidní důchod v mimořádných případech, který činí v roce 2015 první stupně 4 738 Kč, druhého stupně 5 907 Kč a třetího stupně 9 413 Kč.

 

Přiznání či nepřiznání stupně invalidity je výlučně na posouzení posudkového lékaře místně příslušné OSSZ.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře