Žádost o důchod

Dotaz

5. 7. 2013
Žádost o důchod

Mám datum odchodu do důchodu 24.1.2014.
Jak a kdy požádat o důchod. Mohu dále pracovat?

Dík.

Odpověď

Petr Gola 5.7.2013

Dobrý den,

 

o důchod je možné požádat nejdříve 4 měsíce dopředu. O důchod je nutné si písemně zažádat na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) dle místa bydliště. S sebou je nutné předložit potřebné doklady (např. občanský průkaz, všechny doklady o studiu, vojenskou knížku, ženy rodné listy dětí, všechna potvrzení úřadu práce, znát průběh pojištění od kdy do kdy u jednotlivých zaměstnavatelů).

 

Nejlepší je v dostatečném předstihu zkontrolovat, zdali skutečné údaje odpovídají údajům ČSSZ ve své databázi. Proto je vhodné si zažádat o tzv. Informativní osobní list důchodového pojištění (IOLDP). Žádost je potřeba adresovat na Českou správu sociálního zabezpečení, Křížova 25, Praha 5. V IOLDP jsou uvedeny doby pojištění, které má ve své evidenci ČSSZ. Někteří zaměstnavatelé nemuseli splnit svoji oznamovací povinnost a bude potřeba chybějící dobu vydokladovat.

 

Na příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení si žadatel sepíše žádost, kterou již pouze podepíše a bude jen čekat na kladné vyřízení žádosti a pravidelné měsíční zasílání důchodu.

 

Při pobírání řádného starobního důchodu není výdělečná činnost nikterak omezena. Lze pobírat starobní důchod a přitom standardně pracovat na smlouvu na dobu neurčitou nebo podnikat. V důchodovém věku nejsou již žádná omezení.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře