Žádost o invalidní důchod

Dotaz

25. 10. 2013
Žádost o invalidní důchod

dobrý den dnes mi v nemocnici oznamili že mám nemoc kůže která již nelze vyléčit a řekli mi at si skusím požádat o invalidní důchod je mi 24 let nevím jak mám postupovat a co pro to musím splňovat prosím o radu děkuji

Odpověď

Petr Gola 27.10.2013

Dobrý den,

 

pro přiznání invalidního důchodu je potřeba splnit dvě zákonné podmínky: získat potřebnou dobu pojištění a musí být přiznána invalidita prvního, druhého nebo třetího stupně. Zdravotní stav posuzuje posudkový lékař OSSZ místně příslušné OSSZ, vždy na základě žádosti o invalidní důchod. Prvním krokem je tedy podání žádosti o invalidní důchod.

 

Invalidita se posuzuje pouze, jeli podána žádost o invalidní důchod na místně příslušné OSSZ. Proto první Vaše kroky budou směřovat na místně příslušnou OSSZ, kde si zažádáte o invalidní důchod. S sebou si donesete občanský průkaz, doklady o studiu,  doklady o výdělečné činnosti, evidenční list důchodového pojištění z posledního zaměstnání, popřípadě další doklady (např. rodné listy dětí…), v případě nesrovnalosti Vám poradí pracovnice OSSZ.

 

Protože jste starší 24 let a mladší 26 let, tak musíte splnit potřebnou dobu pojištění v rozsahu tří let z období před vznikem invalidity. Kdyby byl problém s potřebnou dobou pojištění, tak může být řešením dobrovolné důchodové pojištění, které lze v zákonném rozsahu při splnění zákonných podmínek doplatit i zpětně.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře