Zdravotní problémy

Dotaz

17. 9. 2014
Zdravotní problémy

Dobrý den.Dne 8.10.2014 mi končí neschopenka 380 dnů nemoci.Budu žádat o inv.důchod.
Dále musím ukončit pracovní poměr se zaměstnavatelem,neboť nesplňuji ze zdrav.důvodů podmínky výkonu služby.(noční směny,12 hod.služby)
Mám možnost získat od státu finan.podporu do doby přiznání inv.důchodu? Děkuji Vám za odpověd.

Odpověď

Petr Gola 17.9.2014

Dobrý den,

 

žádná speciální státní podpora do přiznání invalidního důchodu není. Pro přiznání invalidního důchodu musí být splněny zákonné podmínky a předem není jisté, že Vám bude invalidní důchod přiznán.

 

Pro přiznání invalidního důchodu si musíte o invalidní důchod písemně zažádat na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení). Na základě písemné žádosti bude přezkoušen Váš zdravotní stav příslušným posudkovým lékařem. Abyste mohl měsíčně pobírat invalidní důchod, tak Vám bude muset být přiznána invalidita prvního, druhého nebo třetího stupně posudkovým lékařem. Současně musíte získat potřebnou dobu pojištění. Občané starší 28 let musí získat dobu pojištění v rozsahu 5 let v posledních 10 letech. Jestliže jste dlouhodobě pracoval, tak by neměl být se získáním potřebné doby pojištění problém.

 

Jestliže nemůžete se zdravotních důvodů vykonávat svoji stávající práci, tak budete muset pracovní poměr ukončit. Můžete podat výpověď nebo ukončit pracovní poměr dohodou. Nebo Vám může dát výpověď zaměstnavatel z důvodu, že nesplňujete podmínky pro výkon dané činnosti ze zdravotních důvodů. Vše je potřeba dobře promyslet.

 

V případě, že dostane zaměstnanec od zaměstnavatele výpověď (§ 52, písmeno d), protože nesmí podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovně-lékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice, tak náleží zaměstnanci odstupné ve výši 12násobku průměrného výdělku.

 

Po ukončení pracovního poměru byste se mohl samozřejmě evidovat na úřadu práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti. Po skončení zaměstnání byste tedy nebyl bez finančních prostředků. Na doplnění uvedu, že v případě obdržení odstupného se výplata podpory v nezaměstnanosti o měsíce, na které náleží odstupné posouvá.

 

Invalidní důchodci prvního a druhého stupně mohou být v evidenci na úřadu práce. Pouze invalidní důchodci třetího stupně nemohou být v evidenci na úřadu práce a invalidním důchodcům třetího stupně nenáleží podpora v nezaměstnanosti, finančně jsou invalidní důchodci třetího stupně zajištěni formou invalidního důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře