TIP: Kdy lze pobírat důchod ze dvou zemí?

TIP Kdy lze pobírat důchod ze dvou zemí
24. 5. 2013 Petr Gola

Čím dál více občanů pracuje během svého života ve více členských zemích EU. Z které země budou tito občané pobírat důchod?

 

Občané, kteří pracují v produktivním věku ve více členských zemí EU a řádně zde odvádění důchodové pojištění, mají při splnění zákonných podmínek nárok na důchod z dvou nebo i více členských zemí EU. Aby vznikl nárok na poměrný důchod z některého členského státu Evropské unie, tak je zapotřebí v dané zemi být důchodově pojištěn déle než jeden rok a současně celková doba pojištění (sečtena z obou nebo více zemí) musí splnit podmínku doby pojištění stanovenou pro důchod v dané zemi.

 

  • Praktický příklad

Pan Novák si zažádá v roce 2013 o důchod v Česku, kde získal dobu pojištění 37 let a dále získal dobu pojištění 3 roky v Německu. Pan Novák bude pobírat poměrný důchod z Česka i Německa. Z obou zemí bude pan Novák pobírat poměrný důchod, který bude odpovídat 37/40 důchodu z Česka 3/40 důchodu z Německa. Při krátké době pojištění v jiné členské zemi EU je nutné počítat, že poměrný důchod bude nízký. Nárok na důchody nevznikne současně, protože v každé zemi je jiný důchodový věk.

 

Výpočet důchodu je rozdílný

V jednotlivých členských zemích EU se počítá důchod odlišným způsobem, s tím je potřeba počítat. V některých zemích je státní důchod relativně vysoký, v jiných nízký. Při splnění podmínek Nařízení EU, které upravují tuto problematiku, je možné pobírat poměrný důchod i třeba ze čtyř členských zemí EU. Při vyřizování důchodů s více zemí je nutné počítat s delší dobou a o veškeré záležitosti se starat v dostatečném předstihu, neboť státní instituce mající na starosti důchodovou agendu budou muset spolu komunikovat.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 2
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře