MPSV rozšiřuje možnosti důchodové kalkulačky pro výpočet důchodu v letech 2013 – 2015

15. 1. 2012 | Aktualizováno: 6. 8. 2012 Redakce

V souvislosti s reformou penzí a z ní plynoucím zvýšeným zájmem o téma důchodového systému rozšířilo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) na svých internetových stránkách možnost výpočtu orientační výše starobního důchodu. A to přiznaného v letech 2013 až 2015. Výsledkem výpočtu je orientační výše důchodu, kterou lze očekávat při odchodu do důchodu v následujících letech.

Výsledky jsou orientační, protože pro stanovení výše důchodu přiznaného po roce 2012 nejsou ještě k dispozici potřebné statistické údaje o vývoji výše průměrné měsíční mzdy po roce 2010. Proto nelze stanovit výši důchodu na základě platných údajů.

Chybí průměrná měsíční mzda

Pro orientační představu o možné výši důchodu přiznaného po roce 2012 je nutné vycházet z odhadu vývoje průměrné měsíční mzdy a také z očekávaného vývoje vlastních „hrubých výdělků“, tedy z výše dosaženého vyměřovacího základu v příslušných letech. Výpočet orientační výše důchodu přiznaného po roce 2012 bude tedy ovlivněn nejen očekávanými vlastními výdělky, ale i očekávaným vývojem průměrné mzdy. Pro důchody přiznané v letech 2013 až 2015 umožňuje nová důchodová kalkulačka nastavit si vývoj průměrné mzdy po roce 2010 podle vlastního uvážení, případně si vyzkoušet, jaký vliv bude mít různý mzdový vývoj na výši důchodu.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře