Důchodová reforma a poplatky penzijních fondů

26. 4. 2012 | Aktualizováno: 6. 8. 2012 Redakce

Důchodová reforma je nejdůležitější hospodářsko-politickou výzvou České republiky dnešní doby, protože ovlivní život každého občana naší země. Při stanovování konečné podoby důchodové reformy je proto nezbytné postupovat maximálně důkladně, protože i malé opomenutí v zákoně může znamenat dramatické potíže, a to jak v životní úrovni na straně jedné, tak ve veřejných financích na straně druhé.

V navrhované podobě reformy hraje důležitou úlohu spořící (kapitalizační) pilíř, jenž má za úkol diverzifikovat riziko a náklady na, za stávajících podmínek neudržitelný, průběžný systém PAYG. Klíčová role ve spořícím pilíři, tedy obhospodařování prostředků z individuálních účtů klientů vyvedených z PAYG systému, připadne penzijním fondům, resp. obdobným licencovaným subjektům. Zákonodárci by však měli dbát na to, aby veškeré procesy spojené se správou prostředků v penzijních fondech byly v příslušných zákonech podrobně ošetřeny. Je proto nutné o nich mluvit. Redakce serveru www.bankovnipoplatky.com vítá především rozbíhající se diskusi o problematice poplatků za správu prostředků ve fondech, kterou v tomto týdnu zahájilo MF ČR.

Apelujeme na politické představitele, aby vyslyšeli návrhy odborníků a stanovili horní strop maximálních možných poplatků za obhospodařování prostředků, a to na bázi podobné konceptu RPSN (roční procentní sazba nákladů, tj. započtení všech poplatků, bonusů, odměn apod. do jednoho údaje) a s využitím praxe obvyklé v zahraničí (velcí provideři pod tlakem konkurence trhu dokáží se ziskem spravovat prostředky za provizi v rozmezí 0,1 až 0,5 %), nikoliv požadavků, které si do zákona prosadí penzijní fondy působící v ČR. 

Praxe ve finančním sektoru v ČR ukazuje, že soukromé subjekty, jejichž pochopitelným zájmem je generovat maximální možný zisk, umí být v poplatkové politice vůči svým klientům velmi inovativní a jednostranně flexibilní. Informační asymetrie přitom samozřejmě hraje v neprospěch klientů. Informační převahu penzijních fondů je nutné snižovat, nikoliv zvyšovat prostorem pro případné ukrajování většího a většího podílu z obhospodařovaných peněz a výnosů, které ponesou. Jen takové opatření může zajistit fungující systém, kterému budou klienti věřit a který jim bude generovat odpovídající zhodnocení peněz uspořených na důchodový věk.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře