Asistenti pro seniory budou křižovat mezi obcemi

12. 6. 2012 | Aktualizováno: 6. 8. 2012 Redakce

Takřka ve dvou stech obcí by mělo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zřídit síť tzv. asistentů pro seniory. Vyplývá to z informací, které uvedla poradkyně ministra práce a sociálních věcí Monika Válková pro Hospodářské noviny.

Asistenti fungují například ve Švédsku a jsou něco mezi zdravotním a sociálním pracovníkem. Takový pracovník by v Česku působil v rámci konceptu dlouhodobé péče.

Místo domova důchodců doma s asistentem

Nápad zřídit institut asistentů pro seniory vzešel z faktu, že existuje velký počet nesoběstačných starých lidí, kteří přitom nechtějí do domovů pro seniory. Tito lidé mají problémy dojít si pro nákup, nemluvě o řešení vážnějších situací. Proškolení asistenti by projížděli mezi vesnicemi a zajišťovali by potřeby seniorů.

Nabídka a poptávka po asistentech seniorů by se střetávala s pomocí starostů a webové aplikace. Starosta a lidé kolem něj by měli mít přehled o seniorech ve své obci; právě pomocí webové aplikace budou moci požádat o asistenta. Válková navíc uvedla, že v některých obcích budou i tzv. komunitní sestry, což by měly být podle její představy takové ombudsmanky seniorů.

Maximálně sto korun za hodinu

A kdo je typickým kandidátem na asistenta pro seniory? Je to žena ve věku 56 let. Potřebuje znát, jak se člověk zvedá či jak se mu aplikuje injekce. Za odvedenou práci však dostane zaplaceno. Asistent uzavře se seniorem smlouvu, kde bude specifikovaná jeho pomoc. Například, že připraví snídani a pomůže při vycházce. Hodinová sazba bude regulovaná, a to na sto korun.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře