Důchodové reformě stále nerozumí více než polovina Čechů

20. 9. 2012 Redakce

Nejnovější průzkum odhalil poměrně šokující skutečnost – důchodové reformě, která má být spuštěna už za tři měsíce, nerozumí 60 procent Čechů! Údaje vyplývají z exkluzivního průzkumu agentury Median pro Český rozhlas.

II. pilíř v mlze

Od ledna 2013 by měly být otevřeny fondy II. pilíře, do kterých si lidé budou moci dobrovolně, ale nenávratně vyvést 3 procenta z odvodů na sociální pojištění. K těmto penězům bude třeba přidat další dvě procenta z hrubého výdělku. Vstup do druhého pilíře může ve stáří přinést podstatně vyšší důchod, v určitých případech ale také finanční ztrátu. Je proto alarmující, že více než polovina Čechů nemá o podstatě důchodové reformy jasno.

Detaily průzkumu

Průzkum agentury Median dále odhalil, že důchodové reformě nejvíc rozumějí lidé ve středním věku a vysokoškoláci. Téměř dvě třetiny dotázaných pak odmítly, že by si na důchod spořily v soukromých fondech. Důvodem jsou i obavy, že by o peníze mohli přijít. Více než 70 procentům respondentů se pak nelíbí, že stát se za jejich úspory v privátních fondech nezaručí.

Výše zmíněné je dalším nebezpečným výsledkem. Při mizivé účasti Čechů ve fondech II. pilíře, by se nákladná reforma stala fiaskem.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře