GfK Czech: Polovina Čechů se nestará o zabezpečení stáří

30. 5. 2012 | Aktualizováno: 6. 8. 2012 Redakce

S blížícím se startem důchodové reformy, totiž spuštěním nových fondů II. pilíře a inovovaných fondů III. pilíře, roste počet výzkumů na postoj Čechů k finančnímu zabezpečení stáří. Poslední výzkum realizovala společnost GfK Czech. Vyplynula z něj pasivita a konzervativnost. Výzkum ukázal, že polovina populace se zatím o své zabezpečení na stáří nestará.

Tři skupiny

Další výsledky dělí českou populaci do tří skupin. Nejpočetnější skupina, čítající zhruba polovinu vzorku výzkumu, se sice nechce jenom spolehnout na stát, ale nemá dostatek informací a spoří malé částky jen v rámci penzijního připojištění. Zhruba třetinu Čechů (druhou skupinu) dokonce zabezpečení stáří nezajímá vůbec: jsou mladí, nemají a ani nehledají informace, žijí na venkově i v malých městech a mají nižší vzdělání. Jejich příjem však není často malý, jsou zde zaměstnanci i aktivní podnikatelé. Poslední skupinou jsou ti, kteří možnosti znají a vědí, co chtějí. Spoří a snaží se zúročit peníze i jiným aktivnějším způsobem (investice, akcie). Rekrutují se vesměs z venkova a satelitů kolem velkých měst i přímo z nich. Podnikají či jsou specialisté ve svém oboru. Těch je asi pětina.

Za hranicemi

Při pohledu za hranice ČR se ukazuje, že obyvatelé vyspělých zemí Evropy se od finančního chování přeci jen liší. Na základě studie GfK Investment Barometer je patrné, že spořicí produkty Evropané sice také s oblibou využívají – v zemích západní Evropy takto spoří 75 % obyvatel, ve střední Evropě 56 %. Češi svěřují své finance spořicím účtům v 50 % případů. Na druhé místo v Evropě se řadí různé typy životních pojištění, finance do nich ukládají čtyři z deseti Evropanů (v západní Evropě 45 %, ve střední 24 %). Do životního pojištění vkládá své prostředky zhruba 31 % obyvatel České republiky.

Čeho Češi stále využívají v naprosto mizivém počtu, je aktivní investování do akcií a podílových fondů – v obou případech se k tomuto typu investování hlásí pouze 1,5 % lidí. Je to dáno mnoha důvody, kam patří nejen uvedená konzervativnost, ale i nezkušenost a všeobecně nízká edukace trhu.

Portfolio Evropanů se skládá z akcií z 16 % a z akciových fondů ze 13 %, přičemž v USA je tento podíl mnohem vyšší a činí 34 % (resp. 33 %). Pro zajímavost – absolutně nejvíce do akcií a akciových fondů investují Švédové – 43 % do akcií a 45 % do akciových fondů.

Co se týče oblíbenosti spoření v penzijních fondech, využívá je více než čtvrtina Evropanů (26 %), obligací 12 % a obligačních nebo smíšených fondů 11 %.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře