Kdo ví, co je to důchodová reforma? Jenom asi každý pátý Čech!

5. 5. 2012 | Aktualizováno: 6. 8. 2012 Redakce

O důchodové reformě se již mluví a píše notnou dobu. Poslední průzkum na toto téma však opět ukázal, že většině Čechů je podstata důchodové reformy záhadou.

Průzkum realizovala agentura Ipsos pro společnost Partners. Výsledky můžete posoudit sami: Pro více než dvě třetiny Čechů je současná penzijní reforma navržená vládou Petra Nečase nesrozumitelná; 22 procent nevěří v její dlouhodobou udržitelnost a celých 49 procent si pak myslí, že dokonce nepřežije další parlamentní volby. Skepse vůči reformě roste s věkem, v regionálním porovnání jsou pak nejvíce nedůvěřiví Moravané.

S jakým finančním produktem do penze?

Penzijní připojištění patří k nejvyužívanějšímu nástroji přilepšení si na důchod, aktuálně ho využívá dle výzkumu 58 % respondentů. Zcela na stát se v penzi hodlá spolehnout 5 % dotazovaných, téměř jedna čtvrtina obyvatel si na důchod ještě spořit nezačala.

Pokles příjmů o 40 procent

Z výzkumu Ipsos také vyplynulo, že lidé očekávají, že současná penzijní reforma by se měla nejvíce „vyplatit“ jak současným, tak i budoucím penzistům (38 %), případně mladší generaci do 35 let (30 %). Co se týká výše důchodu v době odchodu do penze, tak nejvíce Čechů (38 %) očekává, že jejich důchod bude na úrovni 60 procent jejich aktuální hrubé mzdy. Nejčastěji tuto výši důchodu očekávají respondenti ve věku 45 až 54 let (45 %). Dalších 26 % doufá v ještě lepší podmínky, a to v penzi na úrovni 80 % jejich aktuální hrubé mzdy, nejčastěji (30 %) respondenti ve věku 25 až 34 let.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře