PENZIJNÍ BAROMETR: Zájem o druhý pilíř se konečně odrazil od dna

PENZIJNÍ BAROMETR Zájem o druhý pilíř se konečně odrazil od dna
3. 5. 2013 | Aktualizováno: 6. 5. 2013 Petr Gola

4,3 % Čechů starších 18 let má aktuálně zájem vstoupit do druhého pilíře penzijního systému.

Poprvé od chvíle, kdy začal reformu penzijního systému projednávat Parlament, tak zájem veřejnosti vzrostl; na konci února byl tento typ spoření na penzi zajímavý pro 3,9 % Čechů. Rovněž je patrné, že penzijní fondy zahájily svou informační kampaň.

Dalších 5 % respondentů, kteří ještě v minulém měsíci nebyli rozhodnuti, už dnes ví, že do II. pilíře nevstoupí, celkový podíl negativních odpovědí tak vzrostl na 84,4 %. Tato data přinesl aktuální SWISS LIFE PENZIJNÍ BAROMETR (dříve AWD PENZIJNÍ BAROMETR), který pravidelně každý měsíc mapuje zájem Čechů o vstup do druhého pilíře penzijního systému.

„Zájem o druhý pilíř sice v březnu narostl o nevýrazných 0,4 %, ale dalších 5 % dosud nerozhodnutých respondentů se rozhodlo, že do druhého pilíře nevstoupí. To jen potvrzuje, že o novinku je pramalý zájem. Pro novou vládu, která vzejde z voleb příští rok, bude takto malý zájem dalším argumentem současnou reformu penzijního systému zrušit a postavit ji jiným způsobem. O tom, že systém reformu potřebuje, jsem ovšem přesvědčený,“ hodnotí aktuální výsledky SWISS LIFE Penzijního barometru Tomáš Rampula, hlavní analytik společnosti SWISS LIFE SELECT.

Vstup do druhého, soukromého důchodového pilíře je podle schválené legislativy možný od 1. ledna 2013, a to pro všechny osoby starší 18 let, které ještě nepobírají důchod. Lidé starší 35 let (podle věku k 1. lednu 2013) mohou vstoupit jen do 1. července 2013, mladší pak nejpozději do konce kalendářního roku, ve kterém dosáhnou 35 let. Důchodovou reformu včetně zavedení druhého pilíře schválila 7. listopadu 2012 Poslanecká sněmovna, která přehlasovala veto prezidenta Klause.

Uvedená data vyplývají z průzkumu společnosti SWISS LIFE SELECT, které zpracovala agentura STEM/MARK na reprezentativním vzorku 975 respondentů z celé České republiky.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 4
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře