Vláda posvětila II. pilíř. Mnohé však zůstává otázkou

Schvalování druhého pilíře
24. 5. 2012 | Aktualizováno: 6. 8. 2012 Redakce

Vláda dnes, 24. května, schválila zákon umožňující zavést II. pilíř důchodové reformy od 1. ledna 2013. Zároveň došlo k odkladu zřízení jednotného inkasního místa o dva roky na 1. ledna 2015 a k právnímu přesměrování plateb na daňovou správu.

Druhý pilíř důchodového systému byl již legislativně vymezen v zákonu o důchodovém spoření schváleném na konci roku 2011. Pomyslnou dírou v zákoně však zůstal způsob výběru pojistného na důchodové spoření a jeho správa. Samotné Ministerstvo financí uvedlo: „Kvůli odkladu jednotného inkasního místa dochází k absenci nezbytně požadované individualizace* plateb daní a veřejného pojistného, což je jedním z předpokladů fungování inkasa finančních prostředků pro důchodové spoření“.

V řadě otázek ohledně termínů důchodové reformy a institucí spravujících chod reformovaného důchodového systému zůstává vlastně nejasno. Bude to tak, že správcem pojistného na důchodové spoření budou orgány daňové správy a správcem centrálního registru smluv Specializovaný finanční úřad? Bude tolik diskutovaná individualizace naplněna?

* hlášení o výši zálohy připadající na jednotlivé poplatníky

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře