Jak postupovat k dosažení daňové úlevy?

15. 5. 2012 | Aktualizováno: 6. 8. 2012 Redakce

Uplatnění odpočtu ze základu daně není složité. Pokud máte na odpočet nárok – uhradili jste na penzijním připojištění více než 6 000 Kč – zašle vám penzijní fond potvrzení.

Zaměstnanci nemusí vyplňovat daňové přiznání sami, odpočet za ně může uplatnit zaměstnavatel v tzv. ročním zúčtování. Stačí donést potvrzení o výši zaplacených příspěvků mzdové účtárně, a to nejpozději do 15. února. Činí-li tak zaměstnanec poprvé, je nutné předložit také smlouvu o penzijním připojištění. Po ročním vyúčtování zaplacených záloh daně bude případný přeplatek vrácen a obdržíte jej spolu s výplatou.

Jako podnikatel – OSVČ přikládáte potvrzení k daňovému přiznání. V prvním roce je třeba předložit také smlouvu o penzijním připojištění.

Do odpočtů nelze zahrnout příspěvek zaměstnavatele. U něj uplatňuje odpočet zaměstnavatel. Podle zákona se zaměstnavatelům daňová potvrzení nevydávají. Zaměstnavatelé jsou ze zákona povinni vést svoji vlastní evidenci v rámci účetnictví. Dokladem pro ně jsou výpisy z účtů a kopie pojistné smlouvy, kterou jim zaměstnanec předá.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře