Prezidentovo veto penzijní reformy by ušetřilo živnostníkům

19. 10. 2012 | Aktualizováno: 26. 11. 2012 Redakce

Ministerstva financí i práce věří, že poslanci přehlasují veto prezidenta Václava Klause a podpoří novelu penzijní reformy. Jinak hrozí, že bude platit norma s chybou, která může stát připravit o desítky miliard korun. Zmatek v zákoně prý způsobily pozměňovací návrhy v parlamentu.

V penzijní reformě, která má odstartovat příští rok v lednu, je podle právních expertů chyba. A radovat by se z ní mohli živnostníci.

Podle novely zákona o pojistném na sociální zabezpečení, která již vyšla ve Sbírce zákonů a má od 1. ledna 2013 platit, by mohly osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) platit na pojištění 8,5 procenta z vyměřovacího základu místo současných 28 procent. Stačilo by, aby se přihlásily do takzvaného druhého pilíře důchodové reformy. Na problém jako první upozornil deník E15.

Chyba v zákoně by podle E15 připravila stát o zhruba 20 miliard korun ročně. Z oněch 8,5 procenta má jít pět procentních bodů pojistného do nového spořícího fondu, takže do průběžného systému by na výběru pojistného stát přišel skoro o 90 procent současných plateb.

Česká správa sociálního zabezpečení eviduje 993 tisíc samostatně výdělečně činných osob, které loni zaplatily na pojistném celkem 23,3 miliardy korun.

Zmatek v normě způsobily podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívové pozměňovací návrhy v parlamentu. Nejde tedy o omyl, který by byl už v původním návrhu.

Legislativní chybu měla napravit takzvaná technická novela k penzijní reformě. Tu však sněmovně vrátil prezident Václav Klaus. Navíc podle vyjádření daňového experta není zcela jednoznačné, že novela nastalý zmatek skutečně napraví.

Klausovo veto nyní musí přehlasovat poslanci, jejichž další pravidelná schůze začíná příští úterý. Pokud by poslanci veto svými hlasy nepřebili, nastaly by podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba velké potíže. „Byl by to problém pro realizaci důchodové reformy,“ řekl serveru IHNED.cz Jakob.

Zdroj: IHNED.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře