Jaké změny budou platit a co prezident vlastně vetoval?

1. 10. 2012 | Aktualizováno: 26. 11. 2012 Redakce

Prezident ČR Václav Klaus vetoval zákon,  který měl umožnit start již dlouho plánované a diskutované důchodové reformy. Ta měla vypuknout ve své ostré verzi s počátkem roku 2013. Podle Václava Klause však nepanuje názorová shoda a pro řešení obdobného typu není vhodná doba.

101 hlasů rozhodne

Díky Klausovu vetu teď vláda potřebuje znovu celých 101 hlasů ve sněmovně, aby mohla svou verzi reformy spustit kompletně  a v plánovaném termínu, tedy s nástupem 1. ledna nového roku. Pokud však hlasy nezíská, start druhého pilíře (nových fondů) by se odsunul až na rok 2015. Ani Klausovo zamítnutí však neznamená definitivní konec změnám. Například už od podzimu roku 2011 platí takzvaná malá důchodová reforma, tedy prodloužený věk odchodu do důchodu. Na tuto změnu už nemá Klausovo veto žádný vliv.

Aktuální změny?

Nehledě na Klausovo veto také platí, že od roku 2013 bude pozměněno dosavadní penzijní připojištění, takzvaný třetí pilíř. Změní se například pravidla pro připisování státního příspěvku, skončí garance nezáporného zhodnocení uložených peněz a fondy budou moci nově nabízet více investičních strategií, tedy i vyšší zhodnocení s vyšším rizikem.

Nové penzijní fondy jsou zásadní

Druhý zásadní krok penzijní reformy – ten nejdůležitější – udělala vládní koalice ve sněmovně na začátku listopadu 2011. Reforma zavádí dobrovolné spoření v nových penzijních fondech, současně mění i dosavadní systém penzijního připojištění se státním příspěvkem. Lidé by nově mohli část povinných odvodů na důchodové pojištění směřovat do soukromých penzijních fondů na svůj vlastní důchodový účet. Půjde však pouze o možnost, nikoliv povinnost.

Hlavní část reformy, schválená v roce 2011, měla podle vlády odstartovat od roku 2013 společně s daňovou reformou. Kvůli nutnému kompromisu s opozicí ale musela vláda posunout daňovou reformu až na rok 2015. A tím vznikl problém, který vyústil až v současné prezidentské veto. Pokud jej nyní koalice nepřehlasuje, nezačne od roku 2013 takzvaný druhý pilíř reformy, ale bude se nadále posunovat.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře