TIP: Na vdovský důchod se spoléhat nelze

TIP: Na vdovský důchod se spoléhat nelze
28. 5. 2013 | Aktualizováno: 29. 5. 2013 Petr Gola

V některých rodinách není bohužel pořád investování a spoření na penzi příliš rozšířené, chybí i adekvátní životní pojištění. Přitom vlastní investice a spoření jsou vůči rodině zodpovědné, přiznání vdovského důchodu není automatické.

 

Při nevyčerpání naspořených finančních prostředků živitelem rodiny z důvodů úmrtí, čerpají tyto peníze jeho manželka a děti. O naspořené peníze nelze přijít. To je rozdíl oproti vdovskému důchodu. Řada občanů odvádí během produktivního života vysoké finanční prostředky na povinném důchodovém pojištění, přičemž se bohužel ani nedožijí důchodu. Jejich manželka (manžel) potom pobírá vdovský důchod často pouze jeden rok.

 

Kdy se pobírá vdovský důchod jenom rok?

Ze zákona se vdovský důchod pobírá pouze jeden rok, musí však na vdovský důchod vzniknout nárok.

  • Nárok na vdovských důchod vzniká po manželovi (manželce), jestliže zemřelý pobíral starobní důchod, nebo invalidní důchod, nebo ke dni smrti splnil podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní případně starobní důchod nebo zemřel následkem pracovního úrazu.

Po uplynutí jednoho roku náleží vdovský důchod pouze při splnění některé ze zákonných podmínek. Nejčastějšími podmínkami je, že vdova pečuje o nezaopatřené dítě nebo bezmocnou osobu či splnila potřebný věk. Jestliže však není některá ze zákonných podmínek splněna, tak vdova (vdovec) pobírá vdovský důchod pouze jeden rok.

 

Praktický příklad

Paní Modrá má 47 let, zemřel jí manžel. Paní Modré vznikne nárok na vdovský důchod, který bude pobírat jeden rok. Po uplynutí jednoho roku již vdovský důchod nebude pobírat, protože nebude splněna ani jedna ze zákonných podmínek. Paní Modrá nesplní podmínku věku, protože nedosáhne alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk muže stejného data narození. Nestará se ani o děti, které již obě pracují a žijí samostatně. I když zemřelý pan Modrý platil přes 30 let vysoké odvody na důchodovém pojištění, tak jeho žena bude pobírat vdovský důchod pouze jeden rok. Žádnou ze zákonných podmínek nesplní paní Modrá do dvou let, takže ji nevznikne ani v budoucnu nárok na obnovu vdovského důchodu.

 

Vlastní úspory a investice jsou zodpovědné

Naproti tomu v rámci dědického řízení má rodina nárok na celou naspořenou částku, proto je vlastní spoření a investování na penzi vůči rodině zodpovědné. Na vdovský důchod se nelze rozhodně spoléhat.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 2
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře