TIP: Nadstandardní služba ČSSZ

TIP Nadstandardní služba ČSSZ
11. 6. 2013 Petr Gola

Právě rok lidé využívají speciální telefonní linku České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), která je určena pro sjednání osobní konzultace složitých případů v oblasti důchodového pojištění a pro objednání informativního výpočtu starobního důchodu. Od loňského května tuto nadstandardní službu využilo zhruba 2 000 lidí.

Nadstandardní službu zavedla ČSSZ přesně před rokem a zájemcům ji poskytuje pouze klientské centrum pro důchodové pojištění při pražském ústředí ČSSZ na adrese Křížová 25, Praha 5 – Smíchov. Roční zkušenost ukázala, že lidé službu využívají mnohem častěji pro získání informativního (orientačního) výpočtu starobního důchodu, zatímco pro konzultace složitých případů si termín sjednává jen asi jedna pětina z objednávajících se klientů. Informativní (orientační) výpočet starobního nebo předčasného starobního důchodu přitom umožňuje i důchodová kalkulačka na webu MPSV, kde je současně k dispozici jednoduchý návod na její použití.

Velký zájem klientů zejména o provedení informativního výpočtu starobního důchodu má vliv na dostupnost speciální telefonní linky (257 062 869). Lidé zavedení této služby oceňují, přestože ne vždy se jim podaří dovolat hned napoprvé. Klienti, kteří přišli na osobní konzultaci, pozitivně hodnotí profesionalitu a ochotu pracovníků.

Bez objednání mohou lidé získat informace např. o podmínkách nároku na důchody, o způsobu výplaty důchodu v ČR i do zahraničí, o exekučních srážkách z důchodu, dále mohou zjistit konkrétní informace o stavu řízení důchodové záležitosti či obdržet potvrzení o pobírání a výši důchodu. Mnoho dotazů klienti vyřeší osobně každý pracovní den na okresní správě sociálního zabezpečení podle místa bydliště, v Praze na kterémkoliv územním pracovišti Pražské správy sociálního zabezpečení, v klientském centru pro důchodové pojištění při ústředí ČSSZ či zavoláním do call centra pro důchodové pojištění na telefonním čísle + 420 257 062 860. Na řadu otázek najdou lidé odpovědi v publikaci Příručka budoucího důchodce.

Speciální telefonní linka je přednostně určena pro sjednání osobní konzultace složitých případů v oblasti důchodového pojištění, např. posuzování důchodových nároků u specifických skupin osob, jako jsou lidé, kteří pracovali v cizině, horníci, letci, umělci aj., či řešení žádostí o důchody s komplikovaným průběhem. Telefonní linka je v provozu každý pracovní den od 8 do 12 h. Sjednání termínu je možné uskutečnit s měsíčním předstihem. Pro objednané konzultace je vyčleněn čtvrtek a pátek. Poskytování informací je samozřejmě bezplatné a týká se zákonného důchodového pojištění, které zajišťuje ČSSZ.

Zdroj: ČSSZ

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 4
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře