Vláda pravděpodobně zamítne plán ČSSD odložit penzijní reformu

20. 11. 2012 | Aktualizováno: 15. 12. 2012 Redakce

Kabinet premiéra se ve středu 21. listopadu bude zabývat návrhem poslanců ČSSD na odložení důchodové reformy. Nejspíš k němu zaujme v souladu s ministerstvy negativní stanovisko.

Strana ČSSD chce totiž reformu posunout na rok 2015, aby o zavedení II. penzijního pilíře rozhodli občané v parlamentních volbách v roce 2014. Odklad argumentují také zahraničními zkušenostmi, kdy si ostatní státy před důchodovou reformou našetřily peníze, které je nutné obětovat na transformaci systému. Česká republika ale podle ČSSD žádné úspory nemá. Dalším argumentem je nevýhodnost nového pilíře pro většinu obyvatel.

Ministerstva se však tomuto návrhu postavila negativně. Ministerstvo práce a sociálních věcí například podotknulo, že by se odložením důchodové reformy stejným způsobem odložilo i zavedení předdůchodů a upozornilo, že penzijní společnosti již mají povolení k fungování od 1. ledna 2013. Posunutím platnosti zákona by se totiž odložila i reforma III. pilíře.

Novela zákona půjde i v případě negativního vládního stanoviska do Poslanecké sněmovny, kde by ji chtěli sociální demokraté schválit hned v prvním čtení.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře