Co byste měli vědět o penzijních společnostech

15. 5. 2012 | Aktualizováno: 6. 8. 2012 Redakce

Spoření v novém II. pilíři, ale i v III. pilíři českého důchodového systému bude fungovat prostřednictvím nových penzijních společností. Společnosti vzniknou podle Zákona o důchodovém spoření 426/2011 Sb., který nabude účinnosti 1. ledna 2013.

V České republice budou tedy působit od roku 2013 penzijní společnosti nabízející v rámci III. pilíře doplňkové penzijní spoření v účastnických fondech. Penzijní společnosti budou však také moci nabízet tzv. důchodové spoření v rámci II. pilíře v tzv. důchodových fondech. Na provozování důchodových fondů bude potřeba zvláštní povolení České národní banky.

Penzijní společnosti, které budou chtít provozovat důchodové fondy, budou muset doložit vyšší základní kapitál, a to 300 milionů korun. Pro doplňkové penzijní spoření stačí přitom základní kapitál 50 milionů korun.

Strategie spoření a poplatky

Penzijní společnosti budou účastníkům nabízet různé strategie spoření. Každá penzijní společnost bude povinna účastníkovi nabídnout takovou strategii spoření, kdy se rozložení jeho prostředků v jednotlivých důchodových fondech mění v závislosti na jeho věku podle předem stanoveného plánu. Strategie půjdou ve spořící době měnit. Stejně tak půjde mezi penzijními společnostmi přecházet.

Penzijní společnosti si budou ze zákona moci účtovat poplatky za správu a zhodnocování prostředků svých klientů. Poplatky jsou zákonem povoleny, ovšem také omezeny. Výše úplaty nesmí překročit:

  • 0,3 % z průměrné roční hodnoty fondového vlastního kapitálu v důchodovém fondu státních dluhopisů,
  • 0,4 % z průměrné roční hodnoty fondového vlastního kapitálu v konzervativním důchodovém fondu; takto stanovená úplata se sníží o náklady tohoto důchodového fondu na nákup, prodej a držení cenných papírů vydávaných fondem kolektivního investování,
  • 0,5 % z průměrné roční hodnoty fondového vlastního kapitálu ve vyváženém důchodovém fondu; takto stanovená úplata se sníží o náklady tohoto důchodového fondu na nákup, prodej a držení cenných papírů vydávaných fondem kolektivního investování,
  • 0,6 % z průměrné roční hodnoty fondového vlastního kapitálu v dynamickém důchodovém fondu; takto stanovená úplata se sníží o náklady tohoto důchodového fondu na nákup, prodej a držení cenných papírů vydávaných fondem kolektivního investování.

Klienti penzijních společností

Účastníkem důchodových fondů se může stát fyzická osoba, která dosáhla věku 18 let, pokud uzavře s penzijní společností smlouvu o důchodovém spoření nejpozději:

  • do konce kalendářního roku, ve kterém dosáhne věku 35 let,
  • do 6 měsíců
    • od 1. ledna 2013, nebo
    • ode dne, od kterého byla poprvé od 1. ledna 2013 poplatníkem pojistného na důchodové pojištění.
Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře