Některé penzijní fondy se druhého pilíře reformy nezúčastní

7. 12. 2012 | Aktualizováno: 15. 12. 2012 Redakce

Penzijní fondy ING, Aegon ani Axa se dle dosavadních informací nezúčastní druhého pilíře nově zavedené důchodové reformy. Jako hlavní důvod uvádějí fondy absenci širšího politického a společenského konsenzu či strach z nezájmu klientů.

Jako první ohlásil svoji neúčast šestý největší penzijní fond českého trhu ING. I nadále však bude nabízet produkt doplňkového penzijního spoření v rámci třetího důchodového pilíře či transformovaný fond, tedy původní penzijní připojištění. Pro stávající účastníky penzijního připojištění se nic nemění, mohou i nadále provádět změny na smlouvě. Zachovány zůstávají všechny původní podmínky, včetně garance nezáporného zhodnocení a možnosti výsluhové penze, s výjimkou změn, které jsou spojeny s novou zákonnou úpravou státního příspěvku a daňových úlev“ uvádí penzijní fond ING na svých klientských webových stránkách.

Druhého pilíře se však nezúčastní ani fond Aegon, pochybuje zejména o tom, že by našel pro tento pilíř dostatek zájemců. I on však bude pokračovat v transformaci stávajícího 3. pilíře a transformaci penzijního fondu na penzijní společnost. Vznikne tak AEGON Penzijní společnost, která bude spravovat prostředky klientů ve 3. pilíři doplňkového penzijního spoření. „Naším prvořadým cílem je poskytování kvalitních služeb našim klientům. Chceme se proto plně soustředit na transformaci stávajícího 3. pilíře a poskytnout tak stabilní a perspektivní produkt pro spoření na penzi. Věříme, že spoření ve 3. pilíři bude patřit i v budoucnu k nejúspěšnějším produktům na českém finančním trhu,“ uvedl Jiří Schneller, generální ředitel a člen představenstva AEGON Penzijní fond.

Skupina AXA oznámila, že se zapojí do druhého pilíře pouze jako finanční poradce. Pro zabezpečení spokojenosti klientů ve druhém pilíři uzavřela dohodu s Komerční bankou, o třetí pilíř se pak postará sama. „Doplňkové penzijní spoření se od současného penzijního připojištění liší především v možnosti volby různých investičních strategií. Klient tak bude moci dosáhnout potenciálně vyššího zhodnocení,“ uvedla Eva Šebestová, manažerka PR a komunikace finanční skupiny AXA.

Komentáře