Penzijní společnosti musí nově uvádět rizika spoření

23. 10. 2012 | Aktualizováno: 26. 11. 2012 Redakce

Vláda schválila nařízení, které upraví informační povinnost poskytovatelů doplňkového penzijního spoření a důchodového spoření vůči jeho účastníkům. Mělo by začít platit se začátkem nového roku.

V součinnosti s vládou vznikl nový povinný informační dokument související s penzijními fondy. Bude určen pro zájemce a účastníky důchodového nebo účastnického fondu a jeho cílem bude informovat o způsobu investování fondu a rizicích s ním spojených. Vzhledem k tomu, že charakter finančních produktů II. a III. penzijního pilíře je blízký kolektivnímu investování, je nezbytné, aby účastníci těchto pilířů obdrželi všechny relevantní informace pro jejich rozhodnutí.

Premiér Petr Nečas považuje za klíčové informování účastníků důchodového spoření. „Penzijní společnost bude povinna ověřovat aktuálnost informací uvedených ve sdělení klíčových informací a uvést sdělení do souladu se skutečností. Upravené sdělení musí bez zbytečného odkladu také uveřejnit,“ uvedl premiér.

Podrobně bude upraven také jazyk a forma, kterou musí sdělení klíčových informací mít, s cílem maximálně usnadnit porozumění jeho obsahu účastníky. Stanovená maximální délka celého dokumentu zajistí, že obsah sdělení bude dostatečně stručný a tím lépe srozumitelný. Zakázáno bude používání odborných a technických termínů, ztěžujících orientaci. Podobně nebude možné uvádět na sdělení klíčových informací taková zobrazení, která by mohla odvádět pozornost účastníka od smyslu textu.

Informace pro účastníky spoření bude mít jednotnou strukturu

Sdělení s názvem „Klíčové informace účastnického fondu“ pro účastnický fond a s názvem „Klíčové informace důchodového fondu“ pro důchodový fond bude povinně obsahovat následující informace:

  • základní údaje o účastnickém nebo důchodovém fondu a údaje o penzijní společnosti, která účastnický nebo důchodový fond spravuje,
  • charakteristiku doplňkového penzijního spoření nebo důchodového spoření,
  • popis investičních cílů a způsobu investování fondu,
  • rizikový profil fondu,
  • informace o úplatě a poplatcích týkajících se fondu,
  • informace o historické výkonnosti fondu,
  • informace o depozitáři a další doplňující informace o fondu,
  • informace o povolení k činnosti penzijní společnosti a o povolení k vytvoření fondu,
  • datum uveřejnění sdělení.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře