TIP: Vlastní spoření zabraňuje chudobě v důchodu

TIP: Vlastní spoření zabraňuje chudobě v důchodu
29. 4. 2013 | Aktualizováno: 30. 4. 2013 Petr Gola

Ve většině vyspělých západoevropských zemí dochází k legislativním změnám ohledně důchodového systému. Prodlužuje se důchodový věk, zpřísňují se podmínky pro přiznání důchodu a klesá poměr státního důchodu vůči průměrnému příjmu. Vlastní spoření a investování na penzi je nutností.

 

Přestože je v Česku počet chudých spolu se zeměmi Skandinávie nejnižší ze zemí EU, musí si občané spořit a investovat na penzi co nejdříve. Po dlouhodobě nezaměstnaných jsou nejvíce „chudobou“ ohroženi právě důchodci. A počet chudých důchodců bude v Česku stoupat, neboť poměr důchodu k průměrné mzdě bude v následujících letech klesat.

 

Bez investic klesá životní úroveň

Za „chudého“ se dle evropských měřítek považuje každý, kdo má čistý měsíční příjem (tedy mzdu, plat, zisk, státní dávky či důchod) nižší než 60 % čistého mediánu mzdy. Hranice chudoby se dále liší u jednotlivce či rodiny. V Česku je hranice chudoby u jednotlivce cca 9 500 Kč, u dvou dospělých občanů potom cca 14 200 Kč.

  • Důchodci, kteří žijí již sami, mohou lehce spadnout do choduby, neboť průměrný důchod žen je jen nepatrně vyšší než hranice chudoby. Pokud důchodkyně měla nižší příjmy a nepobírá vdovský důchod po manželovi, potom je její životní úroveň nízká. Pro řadu žen tak odchod do důchodu znamená chudobu.
  • Počet „chudých“ penzistů bude v Česku stoupat. Výpočet důchodu bude v příštích letech méně výhodný a každoroční valorizace nižší. Jediným řešením je včasné vlastní spoření a investování na důchod.

 

Počet chudých důchodců v Německu stoupá

S poklesem státního důchodu (v porovnání s průměrnou mzdou) musejí počítat i Němci. V Německu bylo „chudých“ penzistů v roce 2005 10,5 %, za rok 2011 již 13,8 %. Důvodem je právě postupný pokles penze vůči průměrné mzdě. Pro jednotlivce je hranice chudoby v Německu 848 euro měsíčně, takhle vysoký důchod přitom řada občanů nemá.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře